Velké požáry ničí oblíbené turistické cíle Čechů. Desítky hasičů z celé naší země nabídly svou pomoc

Zahraniční 08. srpna 2021 | 07:06 — Helena Malá
Na jihu Evropy, v Albánii a Řecku, řádí rozsáhlé požáry. Čeští záchranáři se rozhodli do zasažených oblastí vyrazit, aby pomohli.
Další 3 fotografie v galerii
Jih Evropy sužují ničivé požáry / Depositphotos

Jih Evropy a Turecko sužují rozsáhlé požáry. Nejhorší je situace v Řecku a Albánii. Do Řecka v sobotu ráno vyrazil z Podivína konvoj Hasičské záchranné služby, celkem 15 vozidel a 36 hasičů, kteří budou pomáhat s hašením lesních požárů. O vyslání rozhodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na doporučení ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Už v pátek dorazila pomoc do Albánie. Česká republika dokázala operativně zareagovat v řádu hodin a vyslat do zahraničí potřebnou pomoc.

V Řecku platí nejvyšší stupeň varování pro oblasti Attiky, Peloponésu, Thesálie a ostrovů Euboia a Kréta.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přijel v sobotu ráno do Podivína, odkud vyráželi hasiči z celého Česka a kde se před jejich cestou do Řecka shromažďovala technika. „Chtěl jsem hlavně našim hasičům popřát hodně štěstí a aby se ve zdraví vrátili. Česká republika je na ně náležitě pyšná. Jsou skvělou vizitkou, že Česká republika, pokud je to potřeba, umí ve světě pomoci,” uvedl ministr zahraničí v Podivíně, odkud konvoj odjel přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Řecka.

„Od našich zastupitelských úřadů v Řecku a Albánii přišly požadavky o pomoc místním ze strany ČR. Ihned jsme s ministrem vnitra hledali cestu, jak tam poslat co nejrychlejší a neúčinnější pomoc. Jeden vrtulník jsme poslali v pátek do Albánie. Přibližně týden by pak měli řeckým záchranářům pomáhat se zvládáním lesních požárů čeští hasiči z celé republiky, kterých se tu dnes shromáždilo 36, a navíc potřebná technika. Věřím, že je to odpovídající signál pro země v nouzi, které potřebují pomoc,“ upřesnil ministr zahraničí Kulhánek.

Rozsáhlé požáry zasáhly také Itálii, zejména regiony Sicílie, Kalábrie, Sardinie, Abruzzo a Emilia-Romagna. Ohniska požárů se mohou vyskytovat i v dalších oblastech Itálie, Ministerstvo zahraničních věcí proto vyzývá k obezřetnosti. Všem cestovatelům, kteří míří na dovolenou do Řecka, Itálie, Albánie nebo Turecka, doporučuje informovat se o aktuálním vývoji v těchto zemích na webových stránkách ministerstva. „Doporučujeme také všem cestovatelům registraci v systému Drozd, který umožňuje českým úřadům kontaktovat české občany v zahraničí v případě nouze, tedy např. šíření požárů apod.,“ dodala mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu