Velké požáry ničí oblíbené turistické cíle Čechů. Desítky hasičů z celé naší země nabídly svou pomoc

Zahraniční 08. srpna 2021 | 07:06 — Helena Malá
Na jihu Evropy, v Albánii a Řecku, řádí rozsáhlé požáry. Čeští záchranáři se rozhodli do zasažených oblastí vyrazit, aby pomohli.
Další 3 fotografie v galerii
Jih Evropy sužují ničivé požáry / Depositphotos

Jih Evropy a Turecko sužují rozsáhlé požáry. Nejhorší je situace v Řecku a Albánii. Do Řecka v sobotu ráno vyrazil z Podivína konvoj Hasičské záchranné služby, celkem 15 vozidel a 36 hasičů, kteří budou pomáhat s hašením lesních požárů. O vyslání rozhodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na doporučení ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Už v pátek dorazila pomoc do Albánie. Česká republika dokázala operativně zareagovat v řádu hodin a vyslat do zahraničí potřebnou pomoc.

V Řecku platí nejvyšší stupeň varování pro oblasti Attiky, Peloponésu, Thesálie a ostrovů Euboia a Kréta.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přijel v sobotu ráno do Podivína, odkud vyráželi hasiči z celého Česka a kde se před jejich cestou do Řecka shromažďovala technika. „Chtěl jsem hlavně našim hasičům popřát hodně štěstí a aby se ve zdraví vrátili. Česká republika je na ně náležitě pyšná. Jsou skvělou vizitkou, že Česká republika, pokud je to potřeba, umí ve světě pomoci,” uvedl ministr zahraničí v Podivíně, odkud konvoj odjel přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Řecka.

„Od našich zastupitelských úřadů v Řecku a Albánii přišly požadavky o pomoc místním ze strany ČR. Ihned jsme s ministrem vnitra hledali cestu, jak tam poslat co nejrychlejší a neúčinnější pomoc. Jeden vrtulník jsme poslali v pátek do Albánie. Přibližně týden by pak měli řeckým záchranářům pomáhat se zvládáním lesních požárů čeští hasiči z celé republiky, kterých se tu dnes shromáždilo 36, a navíc potřebná technika. Věřím, že je to odpovídající signál pro země v nouzi, které potřebují pomoc,“ upřesnil ministr zahraničí Kulhánek.

Rozsáhlé požáry zasáhly také Itálii, zejména regiony Sicílie, Kalábrie, Sardinie, Abruzzo a Emilia-Romagna. Ohniska požárů se mohou vyskytovat i v dalších oblastech Itálie, Ministerstvo zahraničních věcí proto vyzývá k obezřetnosti. Všem cestovatelům, kteří míří na dovolenou do Řecka, Itálie, Albánie nebo Turecka, doporučuje informovat se o aktuálním vývoji v těchto zemích na webových stránkách ministerstva. „Doporučujeme také všem cestovatelům registraci v systému Drozd, který umožňuje českým úřadům kontaktovat české občany v zahraničí v případě nouze, tedy např. šíření požárů apod.,“ dodala mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínská sonda objevila vodu na Měsíci. Navíc přímo na místě přistání

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Zavřít reklamu