Igor Rattaj: Umím si představit, že bychom začátkem května obnovili provoz lanovek

Ostatní 22. dubna 2020 | 15:41 — Anna Novotná
Vrátí se život do horských středisek? Hlavní akcionář Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) Igor Rattaj je přesvědčený, že pokud v současné situaci dokáže bez problémů fungovat osobní vlaková doprava, tak by při dodržování povinných preventivních opatření bylo možné od května pro návštěvníky hor zprovoznit i lanovky ve Vysokých a Nízkých Tatrách.
S cílem postupně vrátit život do hor přichází většinový akcionář společnosti TMR Igor Rattaj / TMR

Přesně 13. března 2020 byla v souladu s pokyny Ústředního krizového štábu Slovenské republiky uzavřena veškerá lyžařská střediska na Slovensku. Od tohoto momentu uplynul již vice než měsíc, během kterého se tatranská střediska změnila na pusté a smutné resorty. S cílem postupně vrátit život do hor přichází většinový akcionář společnosti TMR Igor Rattaj s návrhem obnovy provozu lanovek.

„Umím si představit, že bychom například začátkem května obnovili dopravu na lanovkách. Přepravu nahoru a dolů za velmi přísných bezpečnostních opatřeních. Když obdobně může fungovat osobní železniční doprava, tak proč ne i lanovky.” ptá se Rattaj a poukazuje na podobnost s vlakovou dopravou „Jsme ve stejné situaci, jako železnice. Přepravujeme lidi. Železnice mohou fungovat, tak proč nemohou fungovat lanovky? Vycházíme ze situace, kdy roztaje sníh a nebudeme provozovat lyžařské středisko. Budeme přepravovat lidi jen na základě přepravní licence. Úplně stejným způsobem, jako vlaky,” doplnil Rattaj. 

Společnost TMR připravila podrobný záznam desítek opatření, která by měla v případě obnovy provozu minimalizovat rizika přenosu nákazy v horských střediscích a vytvořit co nejbezpečnější podmínky pro klienty a obslužný personál. Nejvíce se opatření při předpokládané obnově provozu projeví ve výrazném omezení přepravní kapacity jednotlivých lanovek. Například na sedačkové lanovce pro 2 osoby bude přepravován jeden klient, na čtyřsedačce dva při zachování bezpečného odstupu, v případě 15místné kabiny čtyři. Přeprava v pravidelně dezinfikovaných vozech lanových drah by měla být umožněna pouze cestujícím s obličejovou maskou, resp. rouškou zakrývající nos i ústa.

Zároveň bude doprava organizovaná vytvořením jednoho, resp. dvou speciálních koridorů s vyznačenými rozestupy tak, aby nedocházelo k případnému shromažďování většího počtu osob. Ze stejného důvodu bude při oběžném provozu lanových drah v zájmu průběžného odbavení provoz bez přestávek. Zpřísněný kontrolní a ochranný režim je připraven nejen pro návštěvníky, ale i pro veškeré zaměstnance.

Detailně zpracovaný seznam zpřísněných preventivních opatření pro běžný provoz a minimalizaci rizik mají zpracované všechny provozy TMR na Slovensku, v České republice, Polsku a Rakousku.

Témata: zima, léto, lanovky, hory
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu