Křetínský kupuje podíl ve vlivném deníku. Chce podpořit svoji expanzi

Komentáře 27. října 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Daniel Křetínský svojí akvizicí 49procentního podílu v holdingu, jehož prostřednictvím spoluovládá list Le Monde, částečně dále diverzifikuje své majetkové portfolio. Zejména však upevňuje svoji pozici na evropském energetickém trhu.
Křetínský kupuje Le Monde, aby podpořil svoji expanzi v evropské energetice / Shutterstock

Francouzský list Le Monde je zvučný a respektovaný titul, známý nejen v Evropě, ale celosvětově. Navíc Francie patří k jádru i hybateli evropské poválečné integrace. Právě na samém konci války list Le Monde vznikl, a to na popud samotného Charlese de Gaulla, pozdějšího francouzského prezidenta. 

Le Monde je tedy svým způsobem symbolem evropského poválečného rozvoje. Jeho spoluvlastnictví bude Křetínskému po celé Evropě otevírat dveře v rámci jeho politických i obchodních styků.

Energetický a průmyslový holding, který Křetínský většinově ovládá, je už dnes aktivní i v několika západoevropských zemích, v Německu, Itálii či Velké Británii. V těchto – a nejen v těchto – zemích spoluvlastnictví listu kalibru typu Le Monde zvyšuje celkovou společenskou prestiž a současně vliv v politických i obchodních kruzích.

Na přízni těchto kruhů je přitom Křetínského byznys a jeho další evropská expanze v oblasti energetiky významně závislá. Už jen proto, že energetický sektor, v němž se pohybuje zejména, je vysoce závislý na regulatorních aspektech a politických rozhodnutích.

Daniel Křetínský ve svém podnikání „jede na tygrovi“, ale zatím mu to vychází. Jeho  gresivní expanzi opřené o enormní dluh nahrává současné prostředí historicky stále prakticky nejnižších úrokových sazeb. Mezi lety 2016 a 2017 přitom dále vzrostla závislost Energetického a průmyslového holdingu na cizích zdrojích financování. Zatímco v roce 2016 činil podíl celkového vlastního kapitálu společnosti na jejím celkovém majetku 25,84 procenta, loni to bylo pouze 20,94 procenta.

Křetínského rozrůstající se impérium je tedy tak trochu také dítkem léta trvající politiky levných peněz, kterou realizují centrální banky. V neformální rovině dnes už na mezinárodní úrovni Křetínskému při jednání s bankami a dalšími věřiteli, například dluhopisovými investory, zjevně pomáhá i umně budované osobní PR, opřené částečně právě i o vlastní mediální síť, kterou nyní významně rozšiřuje.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci díky speciálnímu přístroji objevili obří řeku ukrytou desítky tisíc let pod povrchem Antarktidy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu