Rasista a xenofob? Ne! Pouze odvážný politik a kritik islámu, který se nebojí. A jeho slovům bychom měli rozhodně naslouchat!
Geert Wilders je znám jako velký kritik islámu a hned na úvod uvedl, že není možné, aby se Evropa vzdávala svobody slova a svobody celé západní společnosti. „A jestliže nám někdo tyto základní pilíře naší civilizace chce brát, pak nemůže žít společně s námi“, prohlásil Wilders!
Podle jeho, ale nejen jeho názoru, je islám spíše než náboženství totalitní ideologie, která má za cíl podrobit si nemuslimské obyvatelstvo kdekoli jí to bude dovoleno. Korán a jeho šaríja ohrožuje náš způsob života, k němuž jsme se mnohdy za cenu krvavých válek a milionů obětí po mnoha staletích dopracovali. Ohrožuje naše zákony a naše svobody. Již dnes můžeme pozorovat, že tato ideologie, šířící nenávist muslimského světa vůči západním společnostem, je mnohdy úspěšná. A průzkumy bohužel ukazují, že i když islámští teroristé tvoří jen zlomek muslimské populace, mají přinejmenším tichou podporu většiny. „Je skutečností, že nikde v západním světě, kde mají mnozí z nich již dlouhá léta domov, nevidíte manifestace, kde by evropští muslimové hlasitě protestovali a odsuzovali teroristické útoky páchané ve jménu islámu. Ne, většina jich opravdu nepáchá násilí, ale rovněž jej veřejně neodmítá“, kritizoval Wilders.
Nevíme, jak dalece se dá věřit výsledkům průzkumů, jehož výsledky politik ve svém projevu uvedl, ale údajně říká, že okolo 70% nizozemských muslimů prý uvažuje o cestě do Sýrie a o účasti v tamních bojích. Na straně džihádu, pochopitelně. Opětně zdůrazňujeme, že nevíme, jak věrohodné tyto průzkumy jsou, ale má-li Nizozemské království přibližně 17 milionů obyvatel a z toho zhruba 5,5% muslimů, pak se bavíme o více než 600 tisících potenciálních bojovníků džihádu! A to pouze v jedné evropské zemi!
Za původ současných, ale hlavně budoucích problémů ve střetu evropské kultury a islámu považuje Wilders něco, co on nazývá „bezbřehou tolerancí“ a my pitomou korektností. Výsledek je v obou případech v podstatě stejný, protože myšlenka zastánců multikulturalismu, že když nabízíme svobodu muslimům, tak tím posilujeme i naši svobodu je prostě nesmyslná. Opak je pravdou. Svou svobodu tím omezujeme. Není možné aby, a v některých německých městech již k podobným excesům dochází, hlídkovala na ulicích státní policie a současně šáríjské milice. Právo je jenom jedno. A svoboda také. Musíme si tedy vybrat. Buď šaría, nebo svoboda. Koexistence prostě není možná.
Závěrem je třeba přiznat, že Wilderse a jeho otevřenou kritiku islámu stavělo mnoho evropských politiků, ale i sdělovacích prostředků na okraj společnosti. Je však zajímavé sledovat, jak tato kritika časem slábne. Z počátku to byl pro mnohá média i politiky xenofob a rasista, posléze byl označen za kontroverzního politika a v současnosti se o něm již hovoří jenom jako o populistovi.
Ať tak či tak, jeho slova bychom neměli brát tak úplně na lehkou váhu.