Je rozhodnuto. ČSSD míří k podpoře vlády ANO

Domácí 19. února 2018 | 04:17 — Ilona Cílková
Nový předseda sociálních demokratů je muž, který dokáže jednat a nalézat shodu a spojovat, hodnotí shodně lídři stran a hnutí devětatřicetiletého Jana Hamáčka.
ČSSD dala signál pro koalici s hnutím ANO či podporu menšinové vlády / Česká televize

A očekávali, že ČSSD nezvolením kandidátů odmítajících vstup do vlády dala signál pro koalici s hnutím ANO či podporu menšinové vlády. Odhad to byl správný – v neděli večer ČSSD nového předsedu pověřila jednáním o vládě s hnutím ANO. 

Nový lídr ČSSD Jan Hamáček – dříve předseda sněmovny, teď její první místopředseda – může být sjednotitelem rozjitřené sociální demokracie. Tak jej alespoň hodnotí ve svých reakcích zástupci dalších parlamentních stran.

„Jan Hamáček je představitelem racionálního směru v sociální demokracii, který je zvyklý na jednání, vyjednávání a hledání určitého kompromisu,“ reagoval kladně předseda KSČM Vojtěch Filip. 

V tom se Filip shoduje s předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem. „Jan Hamáček stmeluje, nerozděluje, je to muž kompromisu a bystrého politického úsudku, proto velmi vítám jeho zvolení. ČSSD může restartovat a vrátit k lepším volebním výsledkům,“ uvedl Gazdík.

„Rozhodnutí pouze potvrzuje, že ČSSD bude mířit do vlády s hnutím ANO. Atmosféra na sjezdu to jasně ukazovala a pan Hamáček si dovede představit vládu s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem. Vidím tedy velký posun k vládě ČSSD s ANO, podporované SPD a komunisty,“ uvedl ke zvolení Hamáčka předsedou ČSSD europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Ti, kteří do vlády nechtěli, neměli šanci do druhého kola postoupit, jejich výsledek byl daleko horší.“

 A ještě v neděli večer ČSSD pověřila Hamáčka jednáním o vládě s ANO. S podmínkou, že se kabinet nesmí opírat o hlasy SPD. ČSSD také vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby, tedy předsedu hnutí Andreje Babiše a prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka. „Já si to rád vyslechnu osobně. Myslím, že ČSSD dobře ví, že hnutí rozhodlo o tom, že já jsem jediný kandidát na premiéra,“ odmítl Babiš, že by osobně ve vládě nebyl.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu