Češi se pokusili obrat pojišťovny o více než miliardu korun

Domácí 19. ledna 2018 | 04:44 — Helena Malá
Lidí, kteří se snaží podvodem vylákat z pojišťoven peníze, nijak neubývá. Jen loni přesáhl objem odhalených pojistných podvodů miliardu korun. Podvádí se stále nejvíce v pojištění vozidel, nejrychlejší růst je ale v životním a úrazovém pojištění. Nejvíce případů bylo opět v Praze.
Nejvíce pojistných podvodů se týká pojištění vozidel / Policie ČR

Nelichotivé informace vyplynuly z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. V loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 397 milionů korun. "V meziročním srovnání je to sice o 68 milionů korun méně, ale z dlouhodobého hlediska objem odhalených pojistných podvodů roste. Od roku 2010 objem odhalených pojistných podvodů vzrostl o bezmála 120 milionů korun," řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

V roce 2017 prověřovali vyšetřovatelé v Kooperativě 1 620 podezřelých pojistných událostí, což je obdobně jako předloni. Obdobně je to i u prokázaných podvodů. "Pojistný podvod se nám podařilo prokázat v 1 037 případech. Uchráněná hodnota dosáhla 193 milionů Kč," uvedl vedoucí bezpečnostního odboru Vojtěch Stavný. V roce 2016 se jí podařilo prokázat 1 015 podvodů za 183 milionů Kč. Podáním trestního oznámení končí 40 procent podvodů, u zbytku se nevyplácí plnění, dodal.

Allianz loni prověřovala 1 936 podezřelých případů a odhalila pojistné podvody za 311 milionů korun, což je o 16 milionů více než předloni. Specialisté pojišťovny sice měli pod drobnohledem méně událostí, ale v celkovém objemu s vyšší hodnotou. Už tradičně šlo o případy, které se buď staly jinak, než uváděli klienti, nebo se dokonce nestaly vůbec.

Specialisté České podnikatelské pojišťovny loni prověřovali 750 pojistných podvodů a uchráněná hodnota dosáhla 27 milionů korun. V roce 2016 to byla téměř tisícovka případů, kdy pojišťovna uchránila na nevyplaceném plnění 31 milionů korun. "Statisticky nejčastější pokusy o pojistný podvod evidujeme v pojištění vozidel, které představují polovinu všech šetřených případů za loňský rok," upozornil vedoucí oddělení vyšetřování bezpečnostního odboru ČPP Aleš Haisl. Z dlouhodobého hlediska podle něj přibývá případů hlášených z životního a úrazového pojištění.

Generali loni řešila 79 odhalených pojistných podvodů, kde uchráněná hodnota činila 88 milionů korun. Nejvíce se její detektivové setkávali s podvodným jednáním v Praze, v Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Meziročně se tak daří zvyšovat tempo odhalování pojistných podvodů o čtvrtinu. O rok dříve odhalili 59 pojistných podvodů za 49 milionů korun.

Pojišťovně UNIQA se podařilo uchránit 30 milionů korun, o 48 procent více než předloni. Řešila 1 400 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod. Byl to druhý nejvyšší počet kauz za posledních šest let.

Organizované skupiny páchají co do počtu podvodů méně, mají však podle mluvčí České pojišťovny Buriánkové velký finanční dopad. Drtivou většinu podvodů ale páchají jednotlivci. Jde o tzv. oportunistickou kriminalitu, kdy jinak bezúhonní lidé páchají trestnou činnost. Jsou to lidi z nejrůznějších vrstev. "Samozřejmě 'náchylnější' jsou k pokusům o pojistný podvod lidé s finančními problémy, ať již jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče či o osoby závislé na návykových látkách," dodala.

Vztah veřejnosti se v názorech na pojistné podvody podle šéfa detektivů Allianz Michala Vlka nemění. Podvádění je vrozené čtvrtině procentům populace, polovina podvádět dokáže, když má příležitost a jen zbylých 25 procent je principiálně čestných, podotkl. Dlouhodobě nejpravděpodobnější pachatel pojistného podvodu je , mladý muž z Prahy nebo středních Čech s nižším stupněm vzdělání a páchá jej v pojištění motorového vozidla.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Zavřít reklamu