Farský se snaží obhájit neobhajitelné. Jednu důležitou věc přitom svým voličům zamlčel

Domácí 12. ledna 2022 | 05:24 — Ilona Cílková
Poslanec STAN Jan Farský oznámil, že na půl roku odletí do USA, neboť získal prestižní Fulbrightovo stipendium. Poslaneckého mandátu se ale vzdát nehodlá, přestože ho k tomu vyzvali někteří politici i voliči. Veřejnost ale od poslanců očekává poslaneckou práci, a ne dlouhodobé pobyty za oceánem. Před volbami Farský o půlroční pauze nehovořil.
Rezignací bych zklamal voliče, hájí se Farský / STAN

„Není to výlet. Je to vědecká stáž," podotkl Farský na tiskové konferenci s tím, že skutečnost dále probíral s Jakubem Michálkem i s Petrem Pithartem, který ho na danou stáž doporučil. Poslanecký mandát si chce ponechat, své voliče by prý zklamal spíše v případě, kdyby rezignoval. Výhledově chce nabyté americké zkušenosti zúročit v tuzemské politice.

Rozhodnutí o tom, že Farský do USA pojede, padlo již v prosinci. Že byl ale jeho projekt úspěšný, ví podle svých slov už někdy od března 2021. Nepovažuje on sám za chybu, že kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny a nyní odjede na půl roku pryč? „Nevěděl jsem to jistě, byla to možnost. Nejedu tam na dovolenou, jedu tam na vědecký výzkum, který se týká budoucnosti České republiky. Je to pro mě otázka osobnostního a profesního růstu. Myslím si, že s touto zkušeností můžu být pro Česko do budoucna dost prospěšný a moc rád budu. Naše ukotvení v Evropské unii a její další směřování je pro nás zásadní," řekl Farský pro iROZHLAS.cz.

Přes všechnu kritiku Farský odmítá rezignovat na funkci poslance. „Všichni, se kterými jsem to probral, říkali, že přece mandát je na čtyři roky. Tohle je půlrok. Zároveň je to spojené s budoucím výkonem mandátu poslance. Ve chvíli, kdy bych rezignoval, tak zklamu primárně své voliče. Chápu, že bych tím potěšil voliče jiných stran. To není výlet, to je vědecká stáž, která se, doufám, promítne do politiky České republiky," uvedl Farský v rozhovoru pro MFDNES. „Já si myslím, že bych u mých voličů – a tak to viděli i ti, se kterými jsem to probíral – bylo zklamáním, kdybych rezignovat na mandát, který jsem od nich na čtyři roky dostal. Je to půlrok ze čtyř let. Klub je ustaven, vláda zítra věřím, získá důvěru. Věřím, že bych tímto potěšil voliče všech ostatních stran, ale určitě ne vlastní voliče," je přesvědčen politik.

Jak rozhodnutí Farského komentují šéfové koalice PirSTAN? Podle jeho stranického kolegy Víta Rakušana by byla škoda, kdyby se Jan Farský vzdal mandátu kvůli svému půlročnímu pobytu ve Spojených státech. Zda toto rozhodnutí přijmou i voliči, rozhodnou podle Rakušana příští volby. Předseda Pirátů Ivan Bartoš k tomu uvedl, že odpovědností politika je vykonávat mandát, jak slíbil voličům. Jako prioritu uvádí výkon mandátu také smlouva koalice Pirátů s STAN.

Může být ale volený politik, který nevykonává svůj mandát, dobrým politikem? To si lze představit jen stěží. Jakkoli lze pochopit nadšení Jana Farského ze zisku prestižního studijního grantu a možnosti strávit půlrok na americké univerzitě vědeckou prací, politicky jeho rozhodnutí není dobré. Zde nepomůže ani Farského ujištění, že když bude třeba, na klíčová hlasování se z USA dostaví. Když pomineme úvahy o uhlíkové stopě takového výkonu mandátu, je potřeba si uvědomit, že prací poslance není zvedat ruku podle toho, kam ukáže palec předsedy klubu. Práce ve výborech a odborných komisích je náročná a důležitá. Pokud poslanci svoji práci neodvádí dobře, jsou důsledkem špatně napsané a novelizované zákony. Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Fialova vláda nahrála opozici na smeč.

Zdroj: iDNES.cz, irozhlas.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Denisa Nesvačilová se chtěla živit gymnastikou. Dnes je místo toho obsazovanou herečkou

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Zavřít reklamu