Češi přicházejí každý rok zcela zbytečně o desítky miliard korun. Jenom kvůli tomu, že spoří

Domácí 25. října 2021 | 12:24 — Ilona Cílková
Češi přicházejí každý rok zcela zbytečně o desítky miliard korun. Může za to skutečnost, že více než polovinu svého majetku drží v hotovosti nebo na bankovních účtech, kde jim z úspor každoročně ukusuje rostoucí inflace. Do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly? Třeba i do amerických akcií.
I doba sílící ekonomické nejistoty nabízí celou řadu investičních příležitostí / Pixabay MayoFi

Jediným způsobem, jak se proti znehodnocování peněz inflací bránit, je jejich investování. V tom ale Češi za vyspělejším západním světem zaostávají. Podle statistik ministerstva financí mají například na penzijních produktech naspořeno zhruba sedm procent majetku, zatímco průměrný Evropan bezmála čtvrtinu. A zatímco u zmíněného průměrného Evropana tvoří akcie kotované na burze přibližně čtyři procenta jeho majetku, průměrný Čech v nich má pouhé jedno procento svého jmění.

I doba sílící ekonomické nejistoty ale nabízí celou řadu investičních příležitostí. Přes růst cen nemovitostí se podle odborníků stále vyplatí kupovat byty jako investici. Nemovitosti jsou totiž nadále vnímané jako vhodné zajištění proti inflaci. Řešení v této oblasti ale existuje i pro ty, kdo mají méně naspořených financí nebo se nechtějí zaobírat starostmi s nájemníky. Experti v takovém případě nabízejí jako alternativu vstup do nemovitostního fondu.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy dobrou volbou i pro letošní rok zůstávají akcie. A to i ty americké, které jsou v současné době nadhodnocená a jsou na rekordu. Jsou nadhodnocené zejména o úroky bankovních kont běžných střadatelů. Ty jsou totiž uměle ponižované – tedy vlastně soustavně podhodnocované - v důsledku tištění nových dolarových miliard a bilionů. Toto tištění neustále dofukuje akcie či nemovitosti. Z toho těží zhruba polovina americké populace, která akcie vlastní, zatímco ta druhá, jež má jen bankovní konta, pokud vůbec, chudne. A třeba pak rabuje obchody s elektronikou nebo sportovním oblečením.

Vyrabované obchody v USA jsou tak cenou za neustále dofukované akcie a reality. Bylo by přesto chybou zůstat stranou a nevézt se na této vlně neustálého dofukování, neboť ta už tu zřejmě bude tak dlouho, jak dlouho bude fungovat stávající globální finanční systém, jenž se bez drogy v podobě tištění umělých miliard a bilionů zjevně neobejde. Naopak, potřebuje této drogy stále více a více. Než si vezme "zlatou dávku", na niž dojede, je prozíravé být na té správné straně rozevírajících se nůžek společenského bohatství, vézt se na vlně, množit bohatství. A část tohoto bohatství odkládat na aktiv, která obstojí, až nadejde čas "zlaté dávky" a celý systém “spadne” – do zlata, krypta, realit. „Kdo s tímto vědomím investuje do amerických akcií, nemusí se bát tak činit právě teď," míní Kovanda. Nejlepší čas na hypotéku už byl. Razantně zdražují a stále jde jen o zahřívací kolo, varují ekonomové.

Zdroj: fxstreet.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu