Evropská unie se přes léto revolučně mění. Na stole je i totální kontrola nad výdaji občanů

Domácí 16. července 2021 | 10:04 — Ilona Cílková
Zpravodaje z eurounijních institucí letos okurková sezóna netrápí. V Bruselu i ve Frankfurtu je na červenec nesmírně živo. Během pár dní tam představili hned několik opatření, která mají potenciál EU přetvořit vskutku revolučně.
Další 3 fotografie v galerii
Digitálním eurem by se v eurozóně mohlo platit už roku 2025 / Depositphotos

V prvé řadě jde o klimatický balík. Evropská centrální banka pak po přezkumu své měnové politiky, prvního po takřka dvaceti letech, přelomově rozhodla, že bude tolerantnější k vyšší inflaci. V neposlední řadě pak v tomto týdnu učinila zásadní krok na cestě k digitálnímu euru. Tím by se v eurozóně tudíž mohlo platit už roku 2025. „Vše spolu souvisí, ač to na první pohled nevypadá," glosuje situaci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans klimatický balík uvedl slovy, že obsažená opatření toho po unijních občanech i podnicích žádají mnoho, ale prý pro dobrou věc. Tou je hlavně dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Klimaticky šetrnější technologie jsou pochopitelně dražší, jinak by je občané a firmy již využívali přirozeně, sami od sebe, a Timmermans by nemusel žádat oběti. Klimatický balík zdraží automobily, letenky, bydlení, elektřinu, zboží z dovozu… vlastně skoro všechno. Protože v ceně skoro všeho je zatím započítána poměrně nízká cena fosilního paliva. A klimatický balík má občany a podniky EU přimět právě k radikálnímu odklonu od něj.

„Revoluční zelenání unijní ekonomiky znamená inflaci, vyvolanou primárně administrativně. Politici prostě podnikům nadekretují vyšší ceny a ty část takto navýšených nákladů přenesou na konečného zákazníka. Nepůjde tedy o tu příznivější z inflací, která je vyvolána primárně růstem mezd, a tedy stoupající poptávkou," upozorňuje Kovanda.

Jako na zavolanou tak do děje vstupuje Evropská centrální banka se svojí zmíněnou nově odsouhlasenou tolerancí vyšší inflace. Už dlouhé roky ECB neúspěšně usiluje o podnícení poptávky, o to, aby dosáhla inflačního cíle ve výši necelých dvou procent. Od nynějška nově inflační cíl představuje rovná dvě procenta, přičemž ECB bude shovívavá, i pokud tempo zdražování bude nějakou dobu nad touto úrovní.

Vyšší tolerance inflace umožňuje centrální bance déle a rozmáchleji provozovat extrémně expanzivní měnovou politiku. Tou je v případě ECB třeba nakupování řeckého nebo italského dluhu za nově tištěná eura. Zatímco ještě před pár dny by ECB musela nákup tohoto dluhu omezit, jakmile by se inflace dostala poblíž dvou procent, nyní už nemusí. Může jej vykupovat dále – a dále tak oddalovat možný bankrot Řecka nebo Itálie –, i pokud inflace přestřelí úroveň dvou procent. Což se může vzhledem k revolučním zeleným ambicím EU snadno stát. Inflace sice neporoste primárně skrze oživování poptávky, ale skrze růst nákladů, ve výsledku jde tak jako tak o zdražování.

„Pokud rostoucí zelené náklady zatíží peněženky kritické masy občanů EU nakonec tolik, že to dále ochromí jejich poptávku, neboť jednoduše nebudou mít moc z čeho utrácet, bude ECB rovněž připravena," míní Kovanda.

Digitální euro totiž umožní výraznější zdanění celoživotních úspor sražením úrokových sazeb na vkladech hluboko do záporu. Bohatší občané EU tak budou donuceni utrácet, a tím držet unijní ekonomiku nad vodou, protože jinak jejich úspory požere záporný úrok. To je sice nemyslitelné nyní, kdy je ještě možný snadný úprk k hotovosti, ale s digitálním eurem už budou střadatelé rukojmím své banky. Buď úspory utratí, nebo o ně přijdou. Digitální euro nelze jako hotovost schovat do matrace.

Navíc s digitálním eurem přijde totální kontrola nad výdaji občanů. Každá transakce bude zaznamenána. O každé peněžní transakci se bude moci dozvědět třetí strana. Konečná podoba krásného nového, a samozřejmě zeleného, světa tedy může být taková, že občan své peníze, nebude-li o ně chtít přijít záporným úročením, bude muset utratit za zelené zboží nebo služby. Vítejte! Evropa se vydala tou nejhorší možnou cestou. Většina lidí kvůli tomu výrazně zchudne.

Zdroj: fxstreet.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu