Vědci označili vakcínu, která nejlépe zabírá na delta variantu koronaviru

Domácí 30. června 2021 | 11:04 — Ilona Cílková
Akcie společnosti Moderna včera poskočily o 5,2 procenta na 234,46 dolaru, svůj dosavadní historický cenový rekord. Stalo se tak poté, co firma uvedla, že její vakcína produkuje protilátky, jež účinkují na delta variantu onemocnění covid-19.
Další 3 fotografie v galerii
Vakcína společnosti Moderna podle vědců zabírá na delta variantu onemocnění covid-19 / Depositphotos

Tato nakažlivější podoba nového typu koronaviru, dříve označovaná jako indická mutace, se nyní šíří v Indii, v USA a na dalších místech světa. Vyvolává obavy z další rozsáhlé a závažné vlny koronavirové pandemie.

Ochranné protilátky obsažené v přípravku společnosti Moderna účinně koronaviru zabraňují v napadení buněk lidského organismu. Počet protilátek potírajících delta variantu je ovšem 2,1krát nižší než počet protilátek potírajících původní variantu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Proti éta variantě onemocnění covid-19, jež se objevila v Nigérii, produkuje přípravek Moderny 4,2krát méně protilátek v porovnání s původní variantou a proti angolské variantě covidu-19, označované zatím jako A.VOI.V2, pak osmkrát méně.

Ačkoli je produkce protilátek potírajících nové varianty covidu nižší, výzkumníci Moderny jsou přesvědčeni, že i tak je dostatečná, aby zabránila rozvoji choroby. Na nové varianty, mutace, koronaviru jsou vakcíny obecně méně účinné než na variantu původní. Akciové trhy jsou momentálně z velké části přesvědčeny, že přípravek Moderny by mohl být v boji proti variantám covidu, a zvláště proti delta variantě, tím nejúčinnějším.

Účinnost koronavirových vakcín dlouhodobě sledují nejrůznější studie, které se snaží vytvořit obrázek o tom, jak vakcína bude fungovat po vypuštění do světa. Údaje se shromažďují podle konkrétních výsledků z několika oblastí, jako je počet infekcí, symptomatických onemocnění, hospitalizací nebo úmrtí. 

Jak upozorňuje britský list The Guardian, je důležité si uvědomit, že údaje o účinnosti vakcín jsou pouze odhady, které se pohybují v rozmezí možných hodnot. Pokud však má látka mít 90% účinnost proti symptomatickému onemocnění, znamená to, že se u očkovaných osob oproti neočkovaným o tuto hodnotu snižuje riziko vzniku nemoci. Evropa se nachází na tenkém ledě. Začíná ji ohrožovat delta mutace.

Zdroj: TheGuardian.com, LukášKovanda.cz

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Německá expedice objevila hluboko v moři poblíž Antarktidy obrovské množství zvláštních ryb

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Výborný recept na langoše s jogurtem. Za pár minut budete...

Mytí auta v zimě: Některým vozům může být přehnaná...

Udělejte si smažený sýr z hrnku podle receptu Ládi Hrušky....

Cukrovkáři mohou zahradu přizpůsobit svým potřebám....

Zavřít reklamu