V České republice může za pár týdnů vzniknout nový bankovní šampion

Domácí 02. června 2021 | 15:10 — Ilona Cílková
Za necelé tři týdny budou akcionáři Monety, čtvrté největší banky ČR dle počtu klientů, schvalovat její spojení s bankou šestou, Air Bank, a dalšími finančními firmami skupiny PPF. Spojení by dle managementu PPF mělo z Monety postupně udělat „národního bankovního šampiona.“
Další 1 fotografie v galerii
Chystané spojení bank by mělo z Monety postupně udělat národního bankovního šampiona / Depositphotos

Managementy PPF i Monety by „šampionovi“ život rády vdechly, otázkou je, zda si to přejí i akcionáři. V případě PPF není pochyb. Jeden ze spolumajitelů skupiny dokonce minulý týden spojení nezvykle hájil při telekonferenci s analytiky. Jak se ale ke spojení postaví akcionáři Monety? Situaci rozebírá hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

K největším akcionářům patří aktivistický fond Petrus Advisers. Drží více než pětiprocentní podíl. Je též nejhlasitějším odpůrcem spojení s Air Bank. Snaží se o nevýhodnosti fúze přesvědčit další akcionáře. Fondu se zdá nízká cena, již PPF za akcie Monety nabídla při jejich dobrovolného výkupu. Začátkem letoška PPF vykoupila skoro 30 procent akcií Monety za 80 korun za kus. Fond tvrdí, že férovou cenou by byla částka 95 korun. Namlsal se ale v Německu.

Na podzim 2019 tam Commerzbank zahájila dobrovolný výkup akcií online banky Comdirect. Petrus v Comdirectu v té době navýšil svůj podíl na více než pět procent, jako teď v Monetě. Rozporoval cenu, již Commerzbank v rámci výkupu nabídla. Svůj podíl v online bance nakonec navýšil na osm procent, přičemž tato jeho procenta zabránila, aby Commerzbank získala v Comdirectu 90procentní podíl. Ten by jí umožnil zákonně vytěsnit zbývající minoritáře.

Commerzbank tedy nezbylo než buď Comdirect ovládnout přímým sloučením, jež je časově, administrativně i právně náročnější, a tedy nákladnější, či se s fondem dohodnout. Nakonec šla druhou z cest. Akcie Comdirectu v držení fondu vykoupila za 15,15 eura za kus. Tedy o 3,71 eura na akcii dráž, než za kolik akcie vykupovala od drobných akcionářů. Loni tak Commerzbank převzetí Comdirectu dokončila.

Zatímco Commerzbank cílila na získání 90procentního podílu, což se jí tedy nejprve nepovedlo, PPF se dobrovolný výkup podařil dle plánu. Z hlediska drobného akcionáře Monety bylo vlastně zásadnější období prvních měsíců letoška, kdy se rozhodoval, zda své akcie skupině PPF prodá, či ne. Nyní je zřejmé, že o ně za danou cenu 80 korun za kus byl takový zájem, jaký PPF předpokládala.

Běžný akcionář Monety stojí už jen před rozhodnutím, zda spojení s Air Bank podpoří, či ne. Spojení je z jeho hlediska teď výnosnější možností, jak plyne i z analýz třetích stran, třeba Citibank. O strategické přínosnosti spojení totiž vlastně není pochyb.

Jestliže ale valná hromada spojení neodsouhlasí, půjde pro běžného akcionáře o rizikovější situaci, odhaduje Kovanda. Na to zřejmě budou reagovat mnozí z nich prodejem svých akcií. Ostatně v době, kdy PPF letos v lednu zveřejnila záměr akcie Monety vykupovat, svítila na Bloombergu jako nejnovější odhadovaná cílová cena akcií Monety 75 korun na akcii. Tolik tedy měla stát v lednu 2022. Nyní se prodává za necelých 80 korun. Plán spojení se společnostmi PPF tedy je růstovým impulsem.

Citelnějšímu růstu brání celá nynější nejistá situace. Ta může skončit v den valné hromady. Neposvětí-li ale akcionáři spojení, potrvá dále. Bude pak záležet, zda v přiměřené době dojde k další nabídce odkupu akcií Monety. Jestliže ne, zesílí tlak na pokles jejich ceny k úrovni před oznámením záměru spojení.

Fond Petrus hraje vlastní hru. Dojde-li ke spojení, bude těžit z citelného růstu ceny akcií. Jestliže ne, bude eventuálně moci díky poměrně značnému balíku akcií, jež drží, rozjet nějakou další partii, jako se mu to podařilo v Německu. K tomu, aby tak mohl učinit, ale potřebuje získat na svoji stranu část běžných drobných investorů, kteří na valné hromadě zvednou ruku proti spojení. Otázkou je, zda tito investoři pak budou moci těžit z nastalé nejistoty a rizika tak jako právě Petrus, uzavírá Kovanda. Schillerová kývla na plán záchrany rozvrácené italské ekonomiky. Zaplatí to čeští občané.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu