Sílí tlak na odvolání Arenbergera. Babiš má pro nového ministra, kam sáhnout

Domácí 17. května 2021 | 10:11 — Ilona Cílková
Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým nesrovnalostem, pokud o to požádá premiér Babiš. Jestli ministr vše řádně nevysvětlí, bude mít problém i s premiérem. Arenberger je za dobu pandemie čtvrtým šéfem resortu zdravotnictví.
Další 3 fotografie v galerii
Pod ministrem zdravotnictví se nebezpečně houpe křeslo / Foto: MZČR

„Pan ministr by měl vysvětlit své majetkové nesrovnalosti," myslí si prezident Miloš Zeman. Prezident nechápe, jak může někdo vlastnit 70 nemovitostí. „Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum. Já teda vlastním jenom jednu, malý kousek tvrze na Vysočině. Dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti, ale abych jich vlastnil 70, to nechápu," uvedl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. 

Na ministrovy lapálie reagoval i premiér Andrej Babiš. Ten uvedl, že je překvapen, jaký v tom má pan Arenberger nepořádek. „Měl by zveřejnit daňové přiznání. Mluvil jsem s ním o tom a byl jsem naštvaný. Ultimátum jsem mu nedal," řekl premiér v rozhovoru pro TN.cz. Premiér by měl krajním případě pro nového ministra "měl kam sáhnout". Pokud Arenberger vše nevysvětlí, bude mít prý s premiérem problém. Arenberger je za dobu pandemie čtvrtým šéfem resortu zdravotnictví.

Odvolání Arenbergera požadují i lídři opozice. Ministr vinohradské nemocnici, které šéfoval, v minulosti pronajímal jednu ze svých 65 nemovitostí jako archiv. V majetkovém přiznání zase neuvedl miliony z klinických studií. „To jsou věci, které nemohou být. Samozřejmě se to těžce řeší, když máme premiéra, který je sám ve střetu zájmu, ale toto samozřejmě na odstoupení je," uvedl předseda ODS Petr Fiala v televizi CNN Prima News.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je řešení celé situace v rukou premiéra. Arenberger je totiž ve vládě za koaliční hnutí ANO. „Pan premiér ho vyzval, ať to vysvětlí. Pokud to vysvětlení nebude pro pana premiéra dostatečné, tak může reagovat podle své pravomoci," uvedl Hamáček v CNN Prima NEWS.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka není vhodné lynčovat člověka dřív, než se ukáže, zda skutečně porušil nějaká pravidla. „Kdyby "odrbával", tak musí odejít. Ale musí se to prokázat.  Nemůžeme lynčovat nikoho, a teď to myslím i o opozici, dokud se neukázalo, že něco udělal," řekl Havlíček v České televizi. Ministr Arenberger za pár dnů skokově rozmnožil svůj majetek. Může ho to stát křeslo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu