Dobrá zpráva pro Čechy mířící do zahraničí

Domácí 14. května 2021 | 06:12 — Ilona Cílková
I ve špatné době přichází dobré zprávy. Koruna posiluje. Tento týden česká měna zpevnila na nejsilnější úroveň vůči euru od začátku pandemie, pod 25,47 za euro.
Další 2 fotografie v galerii
Koruna je nejsilnější od 10. března 2020 / Depositphotos

Koruna vůči euru včera zpevnila pod úroveň 25,47. Ocitla se tak na nejsilnější hodnotě vůči jednotné evropské měně od začátku pandemie, konkrétně od 10. března 2020. Poprvé od té doby dnes trvaleji setrvává pod úrovní 25,50.

České měně pomohla úterní nová data k tuzemské inflaci. Ta v dubnu vykázala úroveň 3,1 procenta v meziročním vyjádření. Trh přitom počítal ve střední hodnotě analytických odhadů s růstem cen čítajícím jen 2,7 procenta, zatímco Česká národní banka předpokládala v aktuální prognóze inflaci 2,9 procenta.

Americká Citibank také doporučuje svým klientům na posílení koruny vůči maďarském forintu. Banka vyhlíží zpevnění české měny vůči té maďarské na úroveň 14,4, z nynější úrovně bezmála 14,0. Kurs 14,4 by představoval nejsilnější úroveň koruny vůči forintu v historii obchodování těchto měn od vzniku ČR v roce 1993.

Výraznější než očekávaný růst spotřebitelských cen zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka bude muset v následujících měsících a čtvrtletích přistoupit k razantnějšímu utahování měnových šroubů. Trh nyní sází na to, že do konce příštího roku by mohla základní sazba ČNB činit až 1,75 procenta. Vyšší úročení zatraktivňuje korunu v porovnání s eurem a dalšími měnami, jako je zmíněný forint, neboť investoři, kteří v korunových aktivech ukládají své prostředky je zhodnotí výrazněji, než když je budou držet v eurových aktivech nebo třeba v aktivech forintových.

K nárůstu inflace a inflačních očekávání dochází celosvětově, nejen v ČR. Například úterní nárůst cen průmyslových výrobců v Číně zásadně přispěl k následnému globálnímu výprodeji akcií. Akciím, zejména pak takzvaným růstovým titulům, mezi něž se řadí četné technologické akcie, vyhlídka vyšší inflace nesvědčí. Středeční čísla z USA zase dokumentuje nejvýraznější meziměsíční nárůst tamní jádrové inflace od roku 1982.

Silnější koruna je ale dobrou zprávou třeba pro Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou, protože ji budou mít díky pevnější měně levnější. Potraviny nadále zdražují. Výrobci proto přišli s mazanou fintou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu