Předpověď expertů. Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná mánie

Domácí 13. března 2021 | 10:32 — Ilona Cílková
Češi už rok, od propuknutí epidemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná nákupní mánie. Centrální banka odhaduje, že utratí až 200 miliard korun. Podle ekonomů hrozí tedy silná inflace.
Další 2 fotografie v galerii
Po pandemii začnou Češi ve velkém začnou utrácet / Depositphotos

Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie. Tyto peníze Češi hromadí ze svou důvodů. Zaprvé, kvůli zavření obchodů, restaurací či omezené možnosti cestování nemají pořádně kde a za co všechny své úspory utratit. Zadruhé, obávají se zhoršení své vlastní finanční situace, zejména pak vyhazovu ze zaměstnání.

Až pandemická situace odezní, což díky postupující vakcinaci u nás i v zahraničí může nastat nejpozději ve druhé polovině letošního roku, Češi ve velkém začnou utrácet. Předpokládá to Česká národní banka. „Celou ekonomiku to řádně nakopne. To proto, že budou po dlouhých měsících izolace natěšení na setkávání se s přáteli, nakupování v kamenných obchodech či na návštěvy nyní uzavřených fitness center, kaváren, kin či divadel. Také po otevření ekonomiky zmírní jejich obava ze zhoršení vlastní finanční situace, protože rychle uvidí, že hospodářství zase šlape, takže i riziko jejich vyhazovu klesá," predikuje ekonom Lukáš Kovanda.

Navíc k uvedené sumě 120 miliard získají dohromady dalších 80 miliard, vypočítává Česká národní banka. A to díky zrušení superhrubé mzdy, které platí od letoška a vlastně znamená snížení daně ze mzdy pro miliony zaměstnanců.

Dohromady tedy podle centrální banky bude mít po otevření ekonomiky česká střední třída k dispozici 200 miliard korun z odložených nákupů. Ty podle všeho vrhne do ekonomiky, což způsobí její rekordní růst. A také to ovšem může způsobit citelné zdražování, inflaci. To by mohlo ještě umocnit očekávanou mánii po otevření ekonomiky. Kdo totiž bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech, či bude nakupovat obecně za nižší, inflačně ještě nezvýšené ceny. „Kdo dříve přijde, ten dříve mele. A možná dojde i nějakou tu facku či tahanici o poslední kus akčně nabízeného zboží," uzavírá Kovanda. Svět se začíná bát něčeho, na co už téměř zapomněl. Strach by měla mít i česká vláda.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu