Ceny padají. Některé potraviny jsou nejlevnější za poslední čtyři roky

Domácí 10. listopadu 2020 | 15:14 — Ilona Cílková
Padají ceny elektřiny i potravin. Tento trend by měl pokračovat i v dalších měsících. Některé komodity jsou dokonce nejlevnější za poslední čtyři roky. Inflace tak v říjnu podle očekávání klesla a přestává být postrachem.
Další 3 fotografie v galerii
Míra inflace v měsíci říjnu podle očekávání klesla / Depositphotos

Míra inflace v měsíci říjnu podle očekávání klesla na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta. Za zvolněním tempa inflace stojí zejména zvolnění růstu cen elektřiny pro domácnosti a pokles cen zemního plynu pro domácnosti. Elektřina tak již v říjnu byla meziročně jen o necelých pět procent dražší, zatímco v uplynulých měsících zdražovala nezřídka i dvojnásobně. Plyn byl v říjnu meziročně dokonce levnější, a to o takřka čtyři procenta.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy další zvolnění cenového růstu, a dokonce další pokles cen energií lze vyhlížet v dalších měsících, neboť k největším dodavatelům, společnostem jako ČEZ nebo Innogy, se se zlevňováním přidají další dodavatelé. ČEZ od října zlevnil elektřinu v průměru o devět procent a plyn dokonce o sedmnáct procent, zatímco společnost Innogy od stejného měsíce zlevnila cenu dodávaného plynu o pět procent. Zdražení pohonných hmot, k němuž během října došlo, nebylo tak výrazné, aby vykompenzovalo pokles cen elektřiny a plynu ze strany klíčových tuzemských dodavatelů.

Ke zvolnění tempa inflace navíc přispěly i její jádrové složky, tedy ty, které nekolísají tolik jako ceny právě energií nebo potravin, které v říjnu pokračovaly v mírném zlevňování. Například brambory v obchodech zlevnily na 12,44 koruny za kilogram a byly tak nejlevnější za poslední čtyři roky. Meziročně v říjnu zlevňovaly už takřka o pětinu, připomíná Kovanda. Z potravin ovšem nadále meziročně poměrně výrazně zdražuje vepřové maso a uzeniny, což jsou položky, na které stále doléhá efekt šíření afrického moru prasat v Asii a v Evropě. Kvůli výkyvům počasí a omezením daným protipandemickými opatřeními u nás i v zahraničí nadále meziročně poměrně citelně zdražuje ovoce, a to o necelých čtrnáct procent, a také zelenina, a sice o více než šest procent.

Zvolnění inflace však bylo v případě jádrových složek poměrně mírné. Nadále se totiž do značné míry udržoval trend charakterizující první vlnu pandemie koronaviru a její následný dozvuk, spočívající v určité obdobě stagflace. Citelný útlum ekonomické aktivity během první vlny pandemie vyvolal jen nečekaně slabé protiinflační tlaky. A to z důvodu předpandemického přehřátí ekonomiky, které po propuknutí koronavirové krize bylo ještě s to tlumit dezinflační a deflační tendence. Navíc tyto tendence tlumily také rozsáhlé vládní programy na podporu ekonomiky, poptávky i zaměstnanosti.

Druhá vlna pandemie už se ovšem projevuje silnějšími dezinflačními a deflačními tlaky, neboť schopnost již mezitím ochlazené ekonomiky je tlumit již je oslabená a vládní programy už nejsou tak razantní jako během první vlny. Míra inflace proto bude postupně zvolňovat k úrovní inflačního cíle České národní banky ve výši dvou procent, přičemž se v příštím roce dostane i mírně pod tuto úroveň. Za celý letošní rok však ještě vykáže průměrné tempo 3,2 procenta, předpovídá Lukáš Kovanda. Hypotéky zlevňují. Kdy je nejlepší čas na uzavření smlouvy a nákup nemovitosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Zavřít reklamu