Od začátku roku poprvé v plusu. Staví se snad automobilový trh v Česku opět na nohy?

Domácí 10. října 2020 | 06:06 — nov
Jen málo oborů lidské činnosti v letošním roce neutrpělo ztráty v důsledku celosvětové zdravotní krize. Automobilový průmysl není výjimkou. Na jaře byly v továrnách několikadenní až několikatýdenní odstávky, uzavřeny byly také autoservisy a autosalony. Nabídka nových vozů značně prořídla a dodací lhůty narostly. Utrpěla také nabídka ojetých vozů, protože tu z velké části drží autopůjčovny, které v letošním roce neposlaly do oběhu takřka nic. Ani strana poptávky nevykazovala nijak velkou aktivitu
Další 4 fotografie v galerii
Peugeot disponuje atraktivní modelovou řadou, jedním z předpokladů přežití krize / Peugeot

Zdecimované firmy přestaly utrácet a šetří rozpočty, aby jim zbylo na výplaty, zatímco soukromý sektor zmítaný nejistotou z budoucnosti drží úspory v bankách. Není tedy překvapením, že automobilový trh v Česku spadl oproti loňskému roku téměř o čtvrtinu. Vyhlídky jsou značně znepokojující, i když možná se blýská na lepší časy. V září totiž poprvé v letošním roce trh zaznamenal oproti loňsku nárůst. Některé automobilky dokonce hlásí, že konec roku by mohl automobilový trh rozhýbat tak, že se podaří ztráty z velké části eliminovat.

„Pokud nám znovu nezavřou autosalony a servisy, můžeme doufat v návrat k prodejům, na které jsme byli zvyklí z dob před Covidem,“ říká ředitel značky Peugeot v ČR, Marco Venturini. „Je vidět, že se situace lepší, a to hlavně na straně soukromých klientů. Mají-li peníze, raději koupí hned, na rozdíl od firem, které rozhodnutí o nákupu oddalují.“

Málokteré značce se daří vymanit se z corona-kalamity tak jako právě Peugeotu. V září tato francouzská automobilka potřetí za sebou obsadila třetí místo v žebříčku značek, přitom v minulém roce byla až pátá. V září se jí podařil také husarský kousek, realizovala rekordní podíl na trhu, 6,69 %. V uplynulých třech měsících frčely modely Peugeot Rifter, 308 a vysoce žádaná SUV Peugeot 3008 a 5008.

Největším tahákem u Peugeotu ovšem zůstávají malé vozy. Modely 2008 a 208 se usídlily na pozici bestsellerů značky a objednávky se jen hrnou. V září Peugeot navíc zabodoval v kategorii užitkových vozů. Prodal skoro třetinu všech lehkých užitkových vozů na českém trhu, tedy 536 kusů a sesadil z trůnu svého dlouholetého německého rivala. Znovu se tak po roční přestávce vrátil na pozici nejprodávanější značky užitkových vozů v Česku za letošní rok. Mohlo by se zdát, že se klientela opět vrátila do showroomů a vše směřuje zpět k normálu, nicméně zákazníci se za uplynulé měsíce změnili.

„Klienti dnes málokdy obcházejí autosalony, tento „procházkový“ způsob nákupu vozu skončil. Dnes klient ví přesně, co chce. Domluví si schůzku s prodejcem. Přijde, projede se, podepíše objednávku a pak už jen přijde vyzvednout vůz,“ potvrzuje Marco Venturini. Je zřejmé, že nakupování se dnes odehrává hlavně přes internet, ovšem neznamená to, že by prodejcům hrozilo, že přijdou o práci. „Auto je emotivní produkt. Zákazník si ho chce osahat, vyzkoušet, nechat si vysvětlit, jak co funguje, nechat si poradit… I když dnes velká část komunikace klient-prodejce probíhá telefonicky nebo on-line, bez fyzické přítomnosti klienta v showroomu se to neobejde. Ještě se nám nestalo, že bychom prodali auto výhradně přes internet,“ dodává Venturini.

Autosalony tedy zřejmě nezaniknou, přesto u jejich majitelů panuje jistá nervozita. „Stabilní a silná prodejní síť, jakou máme my, krizi určitě přežije, přesto bylo třeba s našimi koncesionáři hodně komunikovat a ujistit je, že za nimi stojíme a jejich business podržíme. Mohu s potěšením a s hrdostí říct, že žádná z našich koncesí nemusela čelit existenčním ani nijak závažným problémům,“ uzavírá Venturini.   
 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu...

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Zavřít reklamu