Vakcína nás ochrání, ale vir nezabije. Budeme si muset zvyknout

Domácí 13. září 2020 | 09:51 — Ilona Cílková
Vypadá to, že koronavirus tu s námi ještě nějakou dobu zůstane. Možná jednou nastane den, kdy už si na něj zvykneme stejně jako na chřipku. Podle profesora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy se budeme muset s virem naučit žít.
Další 4 fotografie v galerii
Vakcína někoho bude chránit více, někoho méně, říká profesor Zima / Česká televize

„Je nutné znovu zopakovat, že kdo je pozitivně testovaný na koronavirus, není nemocný, a je třeba říci, že výrazná většina pozitivních osob není nemocných, je pouze pozitivní. Jen malé procento má mírné a ještě menší procento pak vážné příznaky, kdy musí být hospitalizováno," řekl v rozhovoru pro web G.cz profesor Tomáš Zima a dodává: „Virus nepodceňuji, pořád toho nevíme dost, ale musíme začít normálně fungovat a COVID-19 tu bude s námi, stejně jako ‚běžná‘ chřipka. Musíme se s ním naučit žít a fungovat ve společnosti normálně."

Ani vakcína není podle Zimy všelék. „Vakcína někoho bude chránit více, někoho méně. Bude záviset na imunitní odpovědi jedince. Není a nebude to zázračný všelék. A je si třeba uvědomit, že vakcína nezabíjí virus a nezabije ho, nevymýtí. Podobně máme vakcínu na tuberkulózu, neštovice, spalničky a pořád tyto choroby jsou mezi námi. Ale samozřejmě nám očkování pomáhá tyto závažné nemoci zvládnout," míní Zima.

Tomáš Zima připouští, že roušky šíření koronaviru zpomalují a je vhodné, aby se nosily v uzavřených prostorech. Aby ale byly efektivní, musí být čisté. Jinak je to depo pro bakterie, které jsou i v dutině ústní a to je taky krásný bakteriální prostor. „Už před mnoha měsíci jsem řekl, že je tu nový vir a my se s ním musíme naučit žít. Stejně jako s virem žloutenky typu B, HIV a dalšími infekčními onemocněními,“ říká Zima. 

„Roušky mají smysl v místech většího výskytu osob, určitě MHD a vlaky například. Problematické je to samozřejmě ve škole, prostor třídy, kde si žáci třeba jedí svačinu a roušku sundají." Podle rektora je velmi důležité, aby byla opatření konzistentní, neměnila se obden, byla jednoduchá, srozumitelná, pochopitelná, polopaticky vysvětlená a zdůvodněná. Neměla by být plošná, ale selektivní.

„Je ale si třeba uvědomit, že tady bojujeme proti přírodě, tento typ koronaviru tady je a bude tady samozřejmě v obyvatelstvu naší planety žít, takže není řešení, že budeme nadosmrti nosit roušky. Když byly chřipky, také jsme nenosili roušky, měl je málokdo, především turisté z Asie. Myslím, že nově si na to budou zvykat i Češi a roušky budou nosit osoby, které mohou šířit kapénkovou nákazu. A proč ne, je to o ohleduplnosti a zodpovědnosti k ostatním," míní Zima. Virus už nezmizí. Je ale jisté, kdy skončí současná pandemie, říká biochemik Konvalinka.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Jeden z nejkrásnějších koutů Evropy. Zažijte klídek a...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Poznejte jedinečné město, kde na vás historie dýchá na...

Zavřít reklamu