Ceny ojetých aut v Česku vystřelily vzhůru. Zdražují nejrychleji za poslední řadu let

Domácí 15. srpna 2020 | 13:21 — Ilona Cílková
V posledních měsících v Česku dramaticky zrychluje růst cen ojetých automobilů. Ty tak právě teď zdražují nejvýrazněji z poslední řadu let. Ještě zhruba v prvních čtyřech měsících letošního roku přitom jejich ceny meziročně stagnovaly.
Další 3 fotografie v galerii
Ojetá auta dramaticky zdražují / Depositphotos

V květnu, červnu, a zejména v červenci však rostou. V červenci meziročně dokonce osmiprocentním tempem, jak plyne z údajů Českého statistického úřadu.

Citelný růst cen ojetin v ČR nastává v důsledku pandemie koronaviru, při níž se ze zdravotních důvodů zastavila výroba i prodej nových aut. Lidé si tedy nová auta nekupovali, a ta ojetá tak zůstávala v jejich vlastnictví, aniž by mířila do autobazarů. Zároveň se kvůli opatřením proti šíření nákazy omezil přeshraniční obchod, což způsobilo snížení dovozu zahraničních ojetin do Česka.

Dopad pandemie na trh s automobily přitom trvá i nyní v létě, jakkoli se zdá, že alespoň její první vlna je již řadu týdnů za námi. Kvůli zmíněné odstávce ve výrobě aut vzrostla čekací doba na nové vozy, což stále i nyní snižuje příliv ojetin k prodeji v autobazaru.

To vše v době, kdy poptávka po ojetinách sílí. Z několika důvodů. Ojetiny nyní nakupují výrazněji třeba i starší lidé, kteří vůz dosud ani nevlastnili, neboť individuální doprava v jejich očích snižuje riziko přenosu nákazy – na rozdíl od hromadné dopravy. Řada lidí se také obává zhoršení své ekonomické situace, například v důsledku očekávaného citelného nárůstu míry nezaměstnanosti. Takže pokud už mají pocit, že by si měli koupit novější vůz, pořídí si z úsporných důvodů raději jen mladší ojetinu, než aby kupovali zcela nový vůz, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Na trhu s ojetinami tak dochází k situaci, kdy je jich nabídka zejména v důsledku koronaviru omezena, zatímco poptávka je – opět, zejména v důsledku koronaviru – posílena. Výsledkem je právě červencový nejrychlejší nárůst cen ojetin za poslední řadu let.

Nejprodávanějšími ojetinami v ČR jsou nyní Škoda Octavia, Škoda Fabia, Volkswagen Passat, Škoda Superb a Volkswagen Golf. Levné pohonné hmoty jsou nenávratně pryč. Navzdory silné koruně začaly zdražovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Jeden z nejkrásnějších koutů Evropy. Zažijte klídek a...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Poznejte jedinečné město, kde na vás historie dýchá na...

Zavřít reklamu