Zbytečná panika kolem COVID-19. Veřejnost si zaslouží pravdivé informace

Domácí 01. června 2020 | 06:20 — Ilona Cílková
Data o koronaviru jsou užitečná, pokud jsou správná a pokud se s nimi správně zachází. Laici i odborníci je musí akceptovat tak, jak je jednotlivé státy zveřejňují, protože žádná jiná čísla nejsou. Postupně se však ukazuje, že je třeba k nim přistupovat s jistou rezervovaností.
Další 4 fotografie v galerii
Nejlépe se manipuluje s vystrašenými lidmi / Pixabay

Americká skupina expertů Freedom Foundation zveřejnila zprávu, že stát Washington navyšuje počet obětí nemoci COVID-19 až o třináct procent. Jejich pracovníci provedli začátkem května letošního roku analýzu dat počtu obětí koronaviru ve Washingtonu a zjistili, že ministerstvo zdravotnictví má údajně v tomto americkém státě zájem na navyšování počtu úmrtí na koronavirus. „Stát totiž počítá do statistiky každého, kdo byl pozitivně testovaný na COVID-19 a následně zemřel. Ačkoliv příčina smrti přitom nemusela a v mnohých případech také neměla žádnou souvislost s tímto onemocněním,“ oznámila organizace.

Stejný problém se vyskytl u amerických lékařů už počátkem dubna, kdy Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo sedmistránkový protokol, který americkým lékařům sděluje, že mají do počtu obětí na COVID-19 započítávat i takzvaně „předpokládaná“ úmrtí na koronavirové onemocnění. Tuto praktiku zavedl právě i stát Washington. To ale mnoho lékařů považuje za překrucování pravdy, což může mít za následek ohrožení důvěry veřejnosti.

USA zaujímají první místo v žebříčku nejvíce zasažených zemí nemocí COVID-19 na světě. Podle webu Worldometers, který mapuje koronavirovou situaci, v USA evidují 1 793 530 případů nákazy koronavirem a 104 542 zemřelých na následky nemoci COVID-19. Nabízí se otázka, do jaké míry jsou uváděná data zkreslená.

Od vydání směrnice o novém počítání případů se potvrzený případ či úmrtí na nemoc uvádí pouze pokud to dokazují pozitivní testy. Naopak „pravděpodobný případ nebo úmrtí“ se vyznačují, pokud pacient vykazuje klinické příznaky onemocnění a splňuje epidemiologické důkazy, ale nebyl mu provedený test. Pokud se tedy budou doktoři domnívat, že by zemřelý pacient mohl mít COVID-19, aniž by na něj však byl pozitivně testovaný, v úmrtním listu by měli jako příčinu smrti uvést právě koronavirus.

„To je ale přece směšné. Nedává to vůbec smysl,“ vyjadřoval svůj nesouhlas s tímto postupem americký lékař a senátor za Republikánskou stranu ve státě Minnesota Scott Jensen v rozhovoru pro televizi FOX News. V takovém případě by podle něj mohly nastat absurdní situace. „Představte si, že by nějakého člověka srazil autobus a zemřel by. Tomu samému člověku by vyšel i pozitivní test na koronavirus. Přece bychom nenapsali, že zemřel na COVID-19,“ vysvětloval Jensen.

Je velmi pravděpodobné, že stejnou "metodiku" při oznamování počtu obětí viru praktikovaly státy v Evropě i jinde ve světě. Počty obětí COVID-19 tedy mohou být ze značné části nepřesné.

Po přečtení těchto zpráv se zdá, že vtip, který nedávno koloval na sociálních sítích, kdy byl za oběť COVID-19 označen parašutista, kterému se neotevřel padák, nemusí být ve světle těchto informací, tak úplně vtipem.

Pokud lékaři evidují veškeré pacienty, kteří zemřou a vykazují známky onemocnění COVID-19, aniž jsou oběťmi této nemoci, mohlo by to znamenat záměrné zveličování počtů mrtvých na koronavirus a strašení veřejnosti. A jak známo, strach je skvělý způsob, jakým mohou vlády kontrolovat a ovládat své občany. Vakcína na koronavirus je nesmysl. Druhá vlna nepřijde, tvrdí mikrobioložka Peková.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu