Epidemiolog o koronaviru. Žádná země nebude bezpečná. Připravme se na mnohem horší situaci

Domácí 27. května 2020 | 08:33 — Ilona Cílková
Epidemiolog Rastislav Maďar tvrdí, že současná koronavirová krize byla takovým cvičením, z něhož bychom se měli poučit, abychom obstáli v dalších pandemiích. A že nás další již brzy čekají, je jisté.
Další 3 fotografie v galerii
Koronavirus tu bude s námi stále / Pixabay

Boj Česka s koronavirem epidemiolog označil jako velké vítězství. S koronavirem ale budeme muset dál žít. V dalších měsících a možná i letech se bude nárazově znovu zavírat a zakazovat, žádná země přitom nebude úplně bezpečná, říká v rozhovoru pro Reflex.

Roušky se vrátí, možná i povinně, tvrdí epidemilolog. Mluví zejména o podzimu, kdy se velmi pravděpodobně další vlna epidemie koronaviru spojí s chřipkou. Situace by se ale mohla zhoršit daleko dřív, už v červnu. Maďar doufá, že celorepubliková opatření už nebudou potřeba, bude se reagovat lokálně a cíleně. Znovu se tak možná budou zavírat restaurace a omezovat shromažďování osob, může se omezovat i fungování škol. Lidé i firmy by se tak měli připravit.

Maďar obdivuje ministra zdravotnictví Vojtěcha a hlavně to, jak zvládá tlak a kritiku. Jeho působení chválí a ve své práci pro něj vidí smysl. Naopak kritizuje přístup premiéra Babiše, který se rozhoduje a mediálně vyjadřuje na základě rad marketingových poradců, ne expertů. Přes média na Maďara, jeho tým a ministerstvo zdravotnictví tlačí. Epidemiolog popisuje, že lidí s opatrnějším přístupem je ve vládě menšina.

Maďar upozorňuje, že nemoc můžou do Česka znovu přinést lidé ze zahraničí, jako se to stalo na začátku epidemie s Itálií, respektive Rakouskem. Žádná země nebude bezpečná, problém je přitom hlavně otevřenost cílových destinací třetím zemím. Třeba Chorvatsko se otevřelo Italům a právě nákaza přes podobné kontakty může být pro Čechy nebezpečná. Nemoc pak zatáhnou do Česka a mezi své blízké, testovat všechny přitom není reálné. Je otázka, jak se situace vyvine a jestli třeba právě Chorvatsko bude přes léto pro Čechy otevřené.

Skutečnost, že se objevil nový typ koronaviru, nebyla pro epidemiology žádným překvapením a že není vyloučeno, že nás v budoucnu čeká ještě horší situace. 

„Pojďme se z toho, co teď máme, poučit. Bylo to takové cvičení, které u nás naštěstí proběhlo poměrně dobře. Pojďme si to všechno uchovat, zdokonalit to, vyhodnotit to, až tento požár bude za námi, protože ještě malinko doutná," řekl Maďar s obavami, že se v budoucnu může vyskytnout další virus, a to ještě horší, neboť může kombinovat vlastnosti SARS, MERS a nového koronaviru. Buďme ve střehu. Vědci ví, co nás čeká s druhou vlnou koronaviru.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu