Čeští miliardáři využívají krize a skupují významný podíl v obchodních domech

Domácí 12. května 2020 | 07:02 — Ilona Cílková
Čeští miliardáři skupují významný podíl v amerických obchodních domech Macys. Akcie jednoho z největšího obchodního domu světa se letos propadly o 70 procent.
Další 3 fotografie v galerii
Akcie jednoho z největšího obchodního domu světa se letos propadly o 70 procent / Pixabay

Čeští miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč skupují akcie obchodních domů Macy's, jež se letos propadly o 70 procent. Jejich investiční společnost Vesa už je čtvrtým největším akcionářem, s pětiprocentním podílem. Miliardáři podle agentury Bloomberg povedou konstruktivní jednání o budoucnosti ikonických obchodních domů.

Společnost Macy’s, v níž oba miliardáři získávají podíl odpovídající při současné tržní kapitalizaci a kursu koruny k dolaru 2,1 miliardy korun, provozuje zhruba 870 obchodů a obchodních domů v USA.

V portfoliu společnosti je i druhdy největší obchodní dům světa, který byl pod stejnojmenným názvem otevřen v roce 1924 na Manahttanu a patří k význačným pamětihodnostem New Yorku. Největším obchodním domem světa byl až do roku 2009.

Akcie společnosti Macy’s ještě loni v červenci stály vice než 23 dolarů, nyní je jejich cena ani ne čtvrtinová, když činí 5,4 dolaru. Je tak zhruba třetinová oproti situaci před úderem koronaviru. Čeští miliardáři budou zřejmě z pozice významného menšinového akcionáře vyvíjet tlak na zeštíhléní a celkové ozdravení společnosti, aby svoji investice zhodnotili ještě o to výrazněji. Budou také zřejmě usilovat o to převzetí části obchodů z portfolia spolčenosti Macy’s a vybudování výdejních míst pro e-shopy.

„Čeští miliardáři budou zřejmě z pozice významného menšinového akcionáře vyvíjet tlak na zeštíhlení a celkové ozdravení společnosti, aby svoji investice zhodnotili ještě o to výrazněji. Budou také zřejmě usilovat o převzetí části obchodů z portfolia spolčenosti Macy’s a vybudování výdejních míst pro e-shopy,“ myslí si hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Křetínský je mimo jiné většinovým vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslové holdingu (EPH). Jako investor se angažuje i v jiných odvětvích, a to prostřednictvím společností Czech Media Invest (média), EP Global Commerce (velkoobchod), Mall Group (e-commerce) nebo EP Industries (průmyslová aktiva). Je také předsedou představenstva AC Sparta Praha fotbal. Současný citelný propad průmyslu v je jen zahřívacím kolem. Přímý zásah teprve přijde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herec Jan Dolanský v minitunaji v plážovém volejbale ukázal, že schopní herci dokáží odehrát opravdu vše

Dýně Hokkaido je zdravou podzimní ingrediencí, navíc ji ani...

Než si pořídíte psa do bytu, měli byste vědět, jaká...

Pokud vaše astry kvetou méně než obvykle, nezoufejte. Často...

Vyhněte se nejčastějším chybám při čištění toalety,...

Zazimujte zahradní jezírko včas a ochraňte jej před...

Jak uskladnit vlašské ořechy, aby neplesnivěly ani nežlukly....

Zavřít reklamu