Připravme se na černý scénář. Problémy s koronavirem zdaleka nekončí

Domácí 27. dubna 2020 | 13:43 — Ilona Cílková
Pokud by se restrikce zavedené v rámci boje s koronavirem uvolňovaly příliš rychlým tempem, můžeme se obávat druhé vlny epidemie. Alespoň tak zní varování ze světa.
O viru bohužel víme příliš málo / Pixabay

Světová zdravotnická organizace před časem uvedla, že neexistují důkazy pro to, že se člověk může nakazit jen jednou. Ale jestli něco o novém koronaviru víme, tak jen to, že se chová naprosto nepředvídatelně.

Předčasného uvolnění speciálních opatření již nyní lituje třeba Japonsko. Kvůli nátlaku zrušili stav nouze a ostrov Hokkaidó zasáhla druhá vlna epidemie, a to mnohem horší než ta první. Přitom právě zde na koronavirovou epidemii zprvu zareagovali velmi pohotově a nouzový stav byl místním guvernérem Naomichim Suzukim vyhlášen už koncem února. Jenže stav nouze byl zrušen již 18. března a zřejmě šlo o unáhlené rozhodnutí. Ostrov okamžitě zasáhla další vlna koronaviru. Guvernér byl nucen opět vyhlásit stav nouze a zavádí se další přísná opatření. „Teď mě to mrzí. Neměli jsme ukončovat první nouzový stav,“ řekl pro deník TIME lékař Kiyoshi Nagase, který pomáhá vládě se záležitostmi epidemie.

V podobném duchu mluví i koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Ten říká, že s rychlým uvolňováním nemůže vnitřně souhlasit. „Chtít otevřít obchodní centra o měsíc dříve, než byl původní plán, i když za přesně definovaných podmínek, a dříve než otevření škol, je něco, s čím nemohu vnitřně souhlasit," promluvil o svých obavách Maďar. „Jak říkává kolega, tu bestii jsme chytli a držíme ji za ocas. Nenechme ji utéct. Jsou stále obavy z toho, co by to mohlo způsobit. I s odstupem měsíců. Navíc nás to může vrátit zbytečně zpět,“ dodává s tím, že pokud se lidé budou nadále chovat zodpovědně a dodržovat prevenci, podaří se nám epidemii zvládnout.

Nového nástupu nemoci se bojí i v Německu. „Druhá vlna může být nebezpečná v tom, že může udeřit kdekoliv a všude naráz. Můžeme být na nejlepší cestě k tomu ztratit náskok,“ říká německý virolog Christian Drosten.

Katastroficky zní ale varianta statistika Ladislava Duška. Ten přiznal, že má strach z toho, co může pandemie ještě vyvolat. Zmínil i sílu viru, který má podle dat schopnost denně nakazit až 150 tisíc lidí u nás.

Všechny tyto obavy dokládají pouze to, jak nepředvídatelný koronavirus zatím pro vědce je a stále nikdo pořádně netuší, co všechno může pro lidstvo znamenat. Koronavirus je podivný. O jeho původu nemám pochybnosti, říká bioložka Peková.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeden z alpských ledovců vysílá varovné signály. Jeho led se zbarvil do růžova

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu