Občanský aktivista a podnikatel Čížek k zastupitelům: Ničíte a vysmíváte se lidem!

Domácí 02. prosince 2019 | 18:14 — René Černý
Arogance moci, tak hovoří občanský aktivista a podnikatel Jan Čížek o tom, co se v posledním roce děje v MČ Prahy 10. Zdražování nájmů, daní z nemovitosti, rušení sociálních služeb, zvyšování školkovného a údajně podivné hospodaření - to vše kritizuje on a tisíce dalších.
Další 1 fotografie v galerii
Jan Čížek velmi ostře kritizuje vedení Prahy 10 / Archiv J. Čížka

Jan Čížek, který před lety kandidoval na pozici starosty Prahy 10, je hlasitým kritikem současného vedení Prahy 10 a nebojí se říct to nahlas. Chodí na zastupitelstvo a nahlas říká, co si myslí. Dokonce videa, jako to poslední, pak vystavuje jak na YouTube, tak na svém profilu na sociální síti.

"Názorná ukázka, jak fungují Piráti a Vlasta (odnož Čižinského Praha Sobě) na Praze 10. Přinesl jsem zastupitelům petici s 577 podpisy, které mi občané poslali za poslední týden proti zvýšené dani z nemovitosti. Na reakci se podívejte sami. Hurónský smích! My občané jsme jim prostě k smíchu," říká Jan Čížek, kterého štve, že městská část, v které žije, prý v podstatě funguje nejhůře za posledních třicet let. 

"Přitom na petici už je téměř celkem 2 000 podpisů. Situace na radnici Prahy 10 je doslova skandální. Za dva roky koalice Pirátů, Vlasty a ODS projedla 1,1 miliardy korun na úsporách, které zbyly na účtu po předchozích vedeních a nepostavili nic. Zvýšili daň z nemovitosti o 100 %, zvýšili nájem v obecních bytech o 30 %, ale 400 jich nejsou schopni pronajmout a zůstávají ladem. Zavádějí modré zóny, kde budeme platit 1 200 korun za první auto, za druhé už 7 000 korun a za třetí dokonce 30 000 korun. Zdražili o tisíce školkovné, jesle. Do toho ale zrušili všechny dostupné sociální služby. Tedy pohotovost v Plaňanské, dětskou zubní pohotovost v Olšinách, non-stop lékárnu v Plaňanské a tzv. Modrou dodávku, která vozila postižené děti a seniory. Zrušili angličtinu ve školkách," vyjmenoval nepopulární kroky Prahy 10 Čížek, který je i vydavatelem novin, v nichž na tyto věci upozorňuje.

Je to podle něj jediná možnost, kterou má, jak věcně na ty věci upozornit. "Vždyť je to sprosťárna, jak se chovají. Žádná politická garnitura není a nikdy asi nebude ideální. Nikdy se nikdo nezavděčí všem, ale to, co se tu děje teď, je do nebe volající a divím se, že se na to ještě někdo nepodíval podrobněji," říká Čížek, který dal na sociální síť i video, které jasně ukazuje, s jakým přístupem se setkal, když na zasedání zastupitelstva přinesl petici.

"Oni se jen smějí... Chápete to? Oni se vysmívají občanům. Někdo sice řekl, že se smějí mě, jak prezentuji ty názory, ale není to pravda... Oni z toho mají legraci, protože jsou jim občané ukradení! To je přeci do nebe volající," namítá Čížek a pokračuje: "Sami sobě ale přidělují různé pašalíky a dotace na svoje firmy a (ne)ziskovky. Je to opravdu skandální. Předložil jsem jim předražené faktury za různé nákupy. Jenom považte - jeden počítač koupili za 137 000 korun, přitom ten samý je na Alze k sehnání za 24 900 korun," upozorňuje nahlas Čížek.

Upozornil i na mnohých dalších věcí, například na prý předražený předvánoční večírek v KD Barikádníků. Ten přišel na 630 000 korun! "A to jenom 350 000 korun bylo za organizaci. 71 000 korun za 105 kusů brožury, tedy zhruba 700 korun za jednu brožuru a takto bychom mohli pokračovat," vyjmenoval s podklady, které má v ruce, občan a aktivista.

Ve výčtu toho, co jeho a zřejmě další tisíce lidí na Praze 10 štve, pokračuje. "Mají historicky nejvíce uvolněných zastupitelů, tedy berou plat přes 50 000 korun, mají sekretářku, kancelář a řidiče. Nic ale nedělají. Místostarostka Jana Komrsková (Piráti) zaměstnávala za statisíce na podezřelé poradenské smlouvy svou kamarádku z kandidátky Pirátů. Ta pak z pozice své funkce přidělovala zakázky svému manželovi. ´Poradců´ ale na účet radnice zaměstnávají skoro 20. Starostka Chmelová bere dva platy, starostky a senátorky. Dohromady to dělá hodně přes 150 000 korun měsíčně, ale nechce se (jako předchůdci) podělit s potřebnými a přispět na provoz Modré dodávky. Raději službu bez náhrady zrušila! Už toho máme všichni dost. Měli by okamžitě odstoupit," myslí si Jan Čížek.

Vedení MČ Praha 10 se brání tím, že Čížek některé věci překrucuje, nafukuje a říká polopravdy a nesmysly. Přitom však vše, co on radnici vyčítá - včetně zvyšování nájmů v bytech, daně z nemovitosti či ceny za školku nebo jesle, nerozporuje. Jen vysvětluje, že je třeba peníze někde najít. Tím však dávají za pravdu právě jemu, který říká, že namísto zbytečného utrácení lze zachovat všechny služby, aniž by se občanům musely vytahovat peníze z kapes.

Související články
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pierce Brosnan mluví o novém Bondovi. Nezáleží na tom, kdo bude další, říká

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....