Češi mají po letech vyšší kupní sílu než Slováci. Přeskočili jsme i Řecko

Ostatní 26. listopadu 2018 | 04:47 — Helena Malá
Česko si letos, v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele, polepšilo v Evropě o tři příčky a skončilo na 23. místě. Poprvé tak ČR přeskočila Řecko. Vyplývá to ze studie GfK Kupní síla Evropy 2018, která mapuje kupní sílu 42 evropských zemí. Český ekonom Lukáš Kovanda pak poukázal ještě na jednu věc - Češi totiž mají podle studie poprvé od roku 2011 vyšší kupní sílu než Slováci.
Česká repubika si letos v rámci Evropy polepšila v průměrné kupní síle obyvatelstva / Depositphotos

Česká republika si může gratulovat. Poprvé od roku 2011 předčí Slovensko v průměrné kupní síle obyvatelstva. Slovensko navíc v pořadí překonáváme nejvýrazněji v tomto desetiletí. Naše zaostávání z posledních let nebylo výsledkem přijetí eura na Slovensku, ale zejména naší intervence za slabší korunu, poznamenal Kovanda.

Intervence ovšem vedla k oslabení koruny nejen v jejím samotném průběhu, ale korunu oslabuje stále i dnes. To proto, že během zákroku Česká národní banka (ČNB) vytvořila více než dva tisíce miliard nových korun, které způsobily ještě větší přebytek volných korun v mezibankovním systému, než jaký panoval před krizí. "O koruny je tedy ještě menší zájem, což brání jejímu posilování, které by podpořilo růst kupní síly obyvatelstva ČR," konstatoval Kovanda.

Spekulanti, kteří do korunových aktiv investovali před ukončením intervence, jsou navíc korunou dostatečně zásobeni a tím, jak se jí postupně zbavují, rovněž tlumí její zhodnocování. V neposlední řadě intervence přiměla české firmy, aby se ve vyšší míře takzvaně přirozeně zajišťovaly proti kurzovým výkyvům. Firmy se obávaly zejména situace po ukončení intervence, takže než aby čelily kurzovým ztrátám, raději přešly na účtování v eurech. A u těch už zůstaly. "Tím, že tuzemské firmy nyní více účtují v eurech než před intervencí, slábne účinnost měnové politiky ČNB. Ta se tedy intervencí tak trochu střelila do nohy," dodal Kovanda.

Kupní síla ČR dosahuje podle studie GfK 66,4 procenta evropského průměru. Běžný Evropan má v průměru disponibilní příjem ve výši 14 292 eur (371 tisíc Kč) na osobu a rok. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu