Smutná prognóza: Česko do konce století přijde o 1,7 milionu obyvatel

Ostatní 25. června 2017 | 10:21 — Helena Malá
Demografové OSN vypracovali prognózu související s počtem obyvatelstva na naší planetě a pro Evropu rozhodně nejde o lichotivá čísla! V roce 2023 bude na Zemi žít osm miliard lidí, koncem století 11,2 miliardy. Evropu ale čeká vymírání a například v Česku by mělo na konci století oproti dnešku žít o 1,7 milionu lidí méně!
Obyvatel na planetě Zemi má sice přibývat, ale Evropa bude naopak vymírat. V Česku má podle prognózy OSN žít na konci století až o 1,7 milionu lidí méně. / Shutterstock

Lidí na Zemi stále přibývá, na konci října 2011 zde žilo asi sedm miliard obyvatel. Letos v květnu to už bylo sedm a půl miliard a nyní demografové spočítali, že osmimiliardovou hranici by lidstvo mělo pokořit v roce 2023. V polovině století by pak na Zemi mělo žít 9,8 miliardy lidí. Informaci přinesl server iDNES.cz.

Kvůli snižující se porodnosti ale populace každoročně stárne, už příští rok bude na Zemi poprvé v historii žít více než miliarda lidí starších šedesáti let. V polovině století by jich měly být dvě miliardy. Evropa bude z tohoto pohledu kontinentem starců: lidé starší šedesáti let dnes tvoří čtvrtinu populace, v roce 2050 to bude už 35 procent.

Nejrychlejší nárůst obyvatel čeká Afriku, kde nyní žije 1,2 miliardy lidí. Do poloviny století se jejich počet zdvojnásobí. Důvodem je především stále vysoká porodnost v subsaharské Africe. Mezi dvacítkou nejlidnatějších zemí světa bude v roce 2050 sedm afrických států.

Nejlidnatějším kontinentem zůstane i nadále Asie, kde by v roce 2050 mělo žít 5,2 miliardy lidí. V porovnání s Afrikou bude však populační nárůst pomalejší. Mírný růst čeká i obě Ameriky. Počet obyvatel USA a Kanady by do roku 2050 měl vzrůst ze současných 361 milionů na 435 milionů.

Zpráva Populačního fondu OSN (UNFPA) mimo jiné upozorňuje, že na celkovém nárůstu světové populace se bude z poloviny podílet jen devět zemí: Indie, Nigérie, Demokratická republika Kongo, Pákistán, Etiopie, Tanzánie, USA, Uganda a Indonésie.

Nejlidnatějším státem světa se stane Indie, která už za sedm let přeskočí Čínu. Nejrychlejší přírůstek obyvatelstva hlásí Nigérie, která je dnes 7. nejlidnatější zemí světa. V roce 2050 by už měla být třetí.

Evropu ale podle zprávy UNFPA čeká vymírání. Zatímco dnes na starém kontinentu žije 742 milionů lidí, v roce 2030 to bude 739 milionů a v polovině století dokonce už jen 716 milionů. Pokud současné trendy budou pokračovat, mohlo by v Evropě do roku 2100 ubýt téměř 90 milionů lidí. Na vině je nízká porodnost.

Demografická prognóza UNFPA počítá s tím, že klesat bude i populace Česka, kde dnes žije přibližně 10,6 milionu obyvatel. Zatímco v roce 2050 by Česko mělo mít podle zprávy OSN 10,05 milionu obyvatel, v roce 2100 by podle střední varianty vývoje mělo mít už jen 8,89 milionu. Jedna z variant počítá dokonce s poklesem na šest milionů, naopak podle maximální varianty by Česko mohlo mít na úsvitu nového století až 13 milionů obyvatel.

Odborníci naštěstí upozorňují, že dlouhodobé prognózy jako je poslední zpráva OSN není třeba brát smrtelně vážně. "Tyto projekce vycházejí ze stávajících dat a to je jejich základní limita. Doba se dnes vyvíjí tak nepředvídatelným způsobem, že v horizontu mnoha desítek let je to jako věštění z křišťálové koule," uvedl pro iDNES.cz odborník na demografii Daniel Hůle, podle nějž mají větší smysl výhledy na pět nebo deset let.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu