Navzdory všem prognózám Češi utráceli nejvíce za posledních 20 let

Domácí 15. ledna 2022 | 05:16 — Ilona Cílková
Češi v listopadu navýšili své útraty v obchodech nejvýrazněji za více než dvacet let. Meziročně totiž tržby v maloobchodu vzrostly o 13,2 procenta, což je nejvyšší údaj od října 2001. Napříkad za oblečení a boty utratili o více než 280 % o rok dříve, informaci zveřejnil ekonom Lukáš Kovanda.
Češi se vrhli na nákupy / Depositphotos

Takový výsledek překonal drtivou většinu expertních odhadů. S dvojciferným růstem se široce počítalo, nikoli ovšem s tím, že bude až tak výrazný, prohlásil Lukáš Kovanda. Důvodem je zejména pandemická uzávěra ekonomiky listopadu 2020, kdy kulminovala druhá vlna šíření nákazy covidem, domnívá se ekonom. Podstatná část maloobchodu se tehdy uzavřela, což ponížilo základnu meziročního srovnání.

Zároveň ovšem rekordnímu růstu maloobchodu za posledních dvacet let nahrálo rozpouštění pandemických úspor loni v listopadu, kdy už se lidé v ČR kvůli postupujícímu očkování mnohem méně než o rok dříve obávali dalších uzávěr a zhoršení obecné ekonomické situace. Slábnoucí obava z finanční tísně a propouštění je vedla k výraznějšímu než očekávánému utrácení, stejně jako obava z inflace a zdražování, kvůli níž si řekli, že je lepší utrácet teď hned za nižší ceny než otálet a čelit později cenám vyšším. Tak situaci vidí Kovanda.

Výdaje za oděvy a obuv narostly loni v listopadu meziročně o více než 280 procent, útraty za výrobky pro domácnost o třetinu, za kosmetiku pak lidé utráceli o zhruba pětinu více. Za sport a kulturu Češi navýšili své výdaje o bezmála padesát procent. Projevil se ale také růst cen energií a paliv. Za pohonné hmoty tak utratili meziročně o více než sedm procent víc, a to zejména z důvodu citelného zdražení benzínu a nafty u čerpacích stanic. "Vyšší útraty jsou tedy nejen odrazem vyššího zájmu a sháňky po zboží a službách, ale také odrazem postupující inflace, tj. vyšších cen zboží i služeb," řekl Kovanda.

Každopádně celkově jde podle něj o příznivé údaje, které podpoří další zpevňování koruny. Ta vůči euru dnes ještě před oznámením výsledků maloobchodu zpevnila na nejsilnější úroveň od září 2011, vůči dolaru je nejsilnější od loňského června. Co nás čeká a nemine v letošním roce. Opravdu krušné chvíle přijdou již v lednu.

Zdroj: lukaskovanda.czfxstreet.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž Austrálie dopadl vzácný mezihvězdný objekt. Vědci identifikovali místo dopadu a spustí pátrání na moři

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Jak se zbavit plísně na okurkách? Nejlépe funguje ošetření...

Jak dosáhnout maximální úrody paprik? Pohnojte je kefírem,...

Zavřít reklamu