Bude se škrtat hned, jak se ujmeme vlády, říká budoucí ministr financí a prozradil, co si myslí o pětikoalici

Domácí 26. října 2021 | 06:57 — Ilona Cílková
V nové vládě koalic Spolu a PirStan bude s vysokou pravděpodobností jedním z nejdůležitějších mužů Zbyněk Stanjura z ODS. Ten téměř s jistotou usedne do křesla ministerstva financí. V éře prudkého zdražování jeho význam bude ještě více stoupat.
Je nová vláda připravena i na případné protesty lidí a plná náměstí, pokud jim sáhne na některé jistoty? / Foto: ODS

Pětikoalice deklarovala, že rozpočet na příští rok chce odstupující vládě seškrtat. Kde bude škrtat a kde na to vezme? „To vyplyne z programového prohlášení vlády, ale některé podrobné věci měly jednotlivé strany i v předvolebních programech. Platí to, co jsem předpokládal, a sice že bude rozpočtové provizorium. Bude-li při schvalování rozpočtu ještě současná vláda, tak předpokládám, že jí ho nová Sněmovna vrátí. A pokud bude už vláda nová, návrh stáhne," říká Stanjura v rozhovoru pro Právo.

Pokud budou dva nebo tři měsíce rozpočtového provizoria, nestane se podle Stanjury nic dramatického. Obce, ale i stát by si s tím měly umět poradit. Pokud se povede sestavit vládu, začnou rychle práce na úpravách rozpočtu, které budou odpovídat koaličnímu programu.

Vláda ovšem bude muset dělat i velmi nepopulární opatření. Ke snižování důchodů či platů ve státní sféře se podle Stanjury nechystá. „To mohu vyloučit, nic takového nezamýšlíme," uvádí s tím, že jinak už se nová vláda postaví ke slevám na jízdném pro seniory a mladé lidi. Tento systém podle jeho slov určitě nebude fungovat jako dnes. „Osobně považuji celoplošné slevy na jízdném za chybné, celý tento princip je chybný. Znám plno se­niorů, kteří z toho nic nemají, protože nepotřebují nebo nemohou cestovat. Systém, tak jak je teď nastavený, nepovažuji za spravedlivý. Každá pomoc musí být adresná," míní pravděpodobný budoucí ministr financí.

Budoucí vláda slíbila zeštíhlení státu. Co to znamená v praxi? „Určitě chceme snižovat počty úředníků. Ale abychom snížili jejich počty, musíme nejprve zrušit zbytečné agendy. Mnoho úřednických míst existuje pouze na papíře, někteří úředníci půjdou do penze. Nevyčítám těm lidem, že pracují pro stát. Ale všude platí, že máme úředníky skvělé a úředníky průměrné. Ti skvělí se nemusí o to, že by nenašli uplatnění, obávat," přibližuje Stanjura.

Příští vláda bude i o velkých kompromisech. Je možné, aby koalice vydržela celé funkční období? „Pevně věřím, že ano, ačkoliv jistý si být nemůžu. Zatím nemáme ani koaliční smlouvu. Máme velkou odpovědnost vzhledem k tomu, že jsme uspěli ve volbách. To je větší hodnota než rozdílné pohledy na některá témata. Ale velké programové rozdíly mezi námi nepředpokládám. Konzervativní strany, jako je ODS, jsou sociálně citlivé z podstaty. Mezi „sociálním“ a „socialistickým“ je ale rozdíl, i když si to někteří pletou. So­ciální smír je pro společnost velmi cenný a obecně je žádoucí, aby se postupně dařilo zasypávat příkopy," vysvětluje v rozhovoru pro Právo Zbyněk Stanjura. 

Podle něj se i první povolební vystoupení Petra Fialy se neslo právě v tomto duchu, že jsme všichni občané České republiky. „V tomto duchu budeme postupovat i po volbách. V politice máme být soupeři a bojovat spolu silou argumentů, předkládat voličům kvalitní programy, na jejichž základě se mohou rozhodnout. Nemáme ale rozdělovat, stavět proti sobě studenty a prarodiče nebo mladé rodiny proti zkušenějším," míní Stanjura.

Je nová vláda připravena i na případné protesty lidí a plná náměstí, pokud jim sáhne na některé jistoty? „Ještě jsme nic nepředvedli. Nevím, zda budou plná náměstí, nebo nebudou, a nechci o tom spekulovat. Musíme v první řadě dobře vysvětlovat občanům, proč vláda dělá takové kroky a jaké mají její rozhodnutí, opatření a zákony smysl. Za velmi důležitou považuji také spolupráci s odbornou veřejností," je přesvědčen Stanjura. Nastupující Fialova vláda ví, jak zkrotit covid. Prozradila, co pro občany chystá.

Zdroj: pravo.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...