Brusel chystá klimatickou daň pro vlastníky domů a aut

Domácí 25. října 2021 | 07:21 — Ilona Cílková
Evropská unie chystá tzv. klimatickou daň pro majitele domů a automobilů. Maďarská vláda se postaví proti tomuto zdanění, oznámil vedoucí kanceláře předsedy vlády Gergely Gulyás. Premiér Viktor Orbán při summitu EU v tomto týdnu uvedl, že plánovaný klimatický balíček Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničí evropskou střední třídu.
Evropská unie chystá tzv. klimatickou daň pro majitele domů a automobilů / Pixabay NakNak

Maďarská vláda je proti zdanění, které chce Brusel uvalit na majitele domů a automobilů kvůli tzv. boji proti změně klimatu. Řekl to vedoucí kanceláře předsedy vlády Gergely Gulyás s tím, že ceny energií v celé Evropě prudce rostou, což má podle něj za následek krizi veřejných služeb, uvedl vládní web About Hungary.

Ke krizi podle něj přispěla nedávná opatření ze strany Evropské komise. „Z důvodu ochrany klimatu si Brusel vynutil odklon od tradiční výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynem a elektřinou bez přechodného období. Když se na jaře začaly objevovat první známky krize, měly evropské zásobníky plynu rekordně nízké množství plynu,“ připomněl Guylás. „Jak poptávka rostla, nabídka klesala a dlouhodobé dohody o dodávkách plynu v Evropě měly vypršet. A Brusel šest měsíců neudělal nic. Nevedl žádná jednání s evropskými dodavateli energie,“ kritizoval Gulyás.

Nejnovější klimatické návrhy Bruselu se budou týkat zejména dopravy, aut, veřejných budov a rodinných domů. To podle Gulyáse znamená, že namísto uplatnění zásady, že by to měl zaplatit znečišťovatel a přimět tak nadnárodní společnosti, aby náklady za ochranu životního prostředí nesly ony, by tak Brusel uvalil daň na domy a auta obyčejných lidí. Cena zemního plynu se na evropských trzích za poslední rok zvýšila o 400 procent a cena elektřiny o 80 až 100 procent, podotkl Gulyás s tím, že náklady na energie vzrostly všude kromě Maďarska.

Premiér Viktor Orbán při summitu EU v tomto týdnu uvedl, že plánovaný klimatický balíček Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničí evropskou střední třídu. Ostře kritizoval práci komise a jejího zeleného komisaře Franse Timmermanse. „Osoby odpovědné za vysoké ceny elektřiny a plynu ohrožují evropskou demokracii," řekl a argumentoval, že osud demokracie závisí na středních vrstvách. Premiér vyzval ke stažení ideologických zelených plánů a jejich přehodnocení. Neuvážené plány komise by podle Orbána rozbily evropskou ekonomiku. To podle jeho slov musí být zastaveno. Plány EU jsou vražedné. Zastavme je, dokud je čas, varuje europoslanec Vondra.

Zdroj: abouthungary.huecho24.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu