Češi na sobě nešetří. Během pandemie prudce vzrostl zájem o soukromé lety

Domácí 28. září 2021 | 10:24 — Ilona Cílková
Stále více Čechů využívá pro svou dovolenou nebo pracovní cestu malé soukromé letadlo s maximálně sedmi sedadly, které se využívají především na kratší vzdálenosti. Poptávka po nich rostla i během koronavirové pandemie. Za poslední dva roky se v Česku zvedla o více než třetinu.
Čeští turisté i byznysmeni jsou ochotni si za cestu na dovolenou nebo za obchodem připlatit / Depositphotos

Z České republiky mířila nejčastěji do Španělska, Chorvatska a Řecka. „Podíváme-li se na trendy v rámci odletů z celé Evropy, vidíme, že během léta jsou logicky nejoblíbenější cesty za dovolenou – například Ibiza, Mallorca, Olbia na Sardinii.  Zájem o privátní lety stále roste, což vidíme na meziročním srovnání s létem 2019, tedy obdobím před covidem.  Například přílety do Olbie jsou vyšší o osmnáct procent než v srpnu 2019," sdělil Martin Feč ze společnosti, která soukromá letadla nabízí. 

„Nejrušnějším letištěm z pohledu privátní letecké přepravy v Evropě je Nice, které zaznamenává o 23 procent vyšší aktivitu než před dvěma lety. Většina tohoto růstu připadá na malá letadla do sedmi sedadel,” dodal Martin Feč. Tomu odpovídá i trend zvyšující se poptávky po pronájmech malých soukromých letadel - takzvaných Light Jetů, Very Light a Super Light Jetů v České republice. Ty tvoří v posledních dvou letech dvě třetiny trhu.

Kvůli covidu-19 naopak od loňského března klesá poptávka po větších letadlech. Například u kategorie Heavy Jets, tedy velkých letadel, která se nejčastěji používají pro mezikontinentální lety, klesl podíl na českém trhu za poslední dva roky o 75 procent. Oproti tomu kategorie malých Light Jetů v porovnání s rokem 2019 o 38 procent vyrostla.

„Poptávka po malých letadlech opravdu stoupá kontinuálně. Dokonce i v roce 2020, kde pokles zaznamenaly úplně všechny kategorie, segment Light Jetů o dvě procenta narostl. Tato kategorie letadel je totiž takový vstup do světa privátní letecké přepravy. Když přijde nový klient, nechce většinou obratem investovat do největšího a nejdražšího letadla. Light Jety jsou cenově výrazně dostupnější, navíc spolu může cestovat až 7 osob a cena se tak dá rozložit na značně přívětivou," přibližuje Martin Feč.

Upozornil, že jde opravdu o malé stroje. Zákazníka tady nečeká nejvyšší možný standard. Letadlo je nízké, není tedy možné se vzpřímeně pohybovat po kabině a let též nedoprovází letuška. „Jejich cenová dostupnost a agilnost je ale přesto ženou vzhůru a stávají se suverénně nejoblíbenějšími letouny v odvětví privátního letectví," dodal Feč. 

Čeští turisté i byznysmeni jsou ochotni si za cestu na dovolenou nebo za obchodem připlatit. Možná také proto, že se v malém privátním letounu cítí s ohledem na pandemickou situaci bezpečněji. Úspěšný politik může být i inteligentní psychopat, shodují se odborníci.

Zdroj: faei.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci popsali zlatonosné černé díry. Množství zlata, které chrlí, je obrovské

Vyžeňte myši z chalupy i z domova jednou provždy. Vsaďte na...

Starší tuhé mýdlo nevyhazujte. V domácnosti lze využít k...

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Zavřít reklamu