Evropa se vydala tou nejhorší možnou cestou. Většina lidí kvůli tomu výrazně zchudne

Domácí 15. července 2021 | 16:17 — Ilona Cílková
Evropská komise zveřejnila návrhy předpisů, kterými nás bude nutit plnit cíle tzv. Klimatického zákona. Menu, které nabízí, bude podle europoslance Alexandry Vondry pro většinu obyvatel jen těžko stravitelné.
Další 3 fotografie v galerii
Soubor opatření je nejambicióznějším krokem, který kdy byl v historii lidstva podniknut za účelem ochrany klimatu / Depositphotos

EU chce regulovat všechny základní lidské aktivity a životní potřeby. Bydlení, topení, dopravu, potravu. Cena za snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030 bude ohromná, náklady ponesou všichni. Podle vizí EK by se měly unijní země měly odklonit od fosilních paliv a cílem je eliminovat skleníkové plyny do roku 2050. K tomu je ale podle komise zapotřebí přeměnit řadu oborů, což tvrdě dopadne na běžné občany a spotřebitele. Radikální je například návrh zakázat prodej aut se spalovacími motory po roce 2035. Elektromobilita však dosud není rozšířená a zdaleka není dostupné pro širokou veřejnost.

Vondra varuje před tím, že EU se snaží regulovat všechny základní lidské aktivity a životní potřeby jako je bydlení, potrava, topení a doprava a cena za radikální snížení emisí bude ohromná. Poukazuje například na ještě větší zdražování stavebního materiálu, jehož ceny již i tak aktuálně prudce vzrostly, v souvislosti se zdražováním emisních povolenek.

„Unie bude administrativními zásahy zvyšovat cenu emisních povolenek. Cena se za poslední dva roky zpětinásobila a poroste dál, což se promítne do cen surovin. Zdraží elektřina a energeticky náročné výrobky jako je ocel, sklo, cement a podobně. Systém obchodování s povolenkami se v roce 2026 navíc rozšíří na bydlení a dopravu. Zdraží se vytápění, a to nejen z centrálních výtopen, které jsou pod tlakem už teď, ale i z lokálních kotlů na plyn, které byly doteď vyjmuty. Kvůli úsporám budou lidé přestavovat domy, ale zároveň výrazně zdraží stavební materiály, benzín a nafta," píše Vondra na svém facebooku.

Vondra upozornil na to, že EU bude na členské země tvrdě tlačit, aby zvýšily spotřební daně, s tím, že unie sama zvýší energetické daně. „V této oblasti jako jediné platí jednomyslnost, všechny státy musí souhlasit. Ostatní opatření budou formou nařízení či rozhodnutí EU. To znamená, že ke schválení stačí většina v Evropském parlamentu a v Radě EU. Parlamenty členských států nemají roli, ač se opatření dotknou všech," uvedl europoslanec.

Podle Vondry by měla být zelená politika férová a měřit každému státu stejně. „Bohužel, předložené návrhy tak nečiní. Větrné země jako Holandsko na nich vydělají, jiné země jako Česko nebo sousední Polsko na nich kvůli geografickému znevýhodnění prodělají," míní Vondra.

Problémem je také destabilizace společnosti kvůli velkým rozdílům v životních standardech. „Zatímco ti nejbohatší to ufinancovat zvládnou a novému stylu v elektromobilech se přizpůsobí, většina lidí, která patří ke střední třídě, jen zchudne, o těch nejchudších ani nemluvě," obává se Vondra a situaci srovnává se zkušeností, kdy přeregulované socialistické hospodářství přivedlo většinu obyvatel do chudoby a nesvobody. Další hřebíček do rakve ekonomiky EU. Brusel představí revoluční balíček.

Zdroj: konzervativninoviny.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus komplikuje situaci natěšeným lyžařům. Za jakých podmínek a kam vyrazit?

Koronavirus komplikuje situaci natěšeným lyžařům. Za...

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus...

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Zavřít reklamu