Vědci označili vakcínu, která nejlépe zabírá na delta variantu koronaviru
Tato nakažlivější podoba nového typu koronaviru, dříve označovaná jako indická mutace, se nyní šíří v Indii, v USA a na dalších místech světa. Vyvolává obavy z další rozsáhlé a závažné vlny koronavirové pandemie.
Ochranné protilátky obsažené v přípravku společnosti Moderna účinně koronaviru zabraňují v napadení buněk lidského organismu. Počet protilátek potírajících delta variantu je ovšem 2,1krát nižší než počet protilátek potírajících původní variantu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Proti éta variantě onemocnění covid-19, jež se objevila v Nigérii, produkuje přípravek Moderny 4,2krát méně protilátek v porovnání s původní variantou a proti angolské variantě covidu-19, označované zatím jako A.VOI.V2, pak osmkrát méně.
Ačkoli je produkce protilátek potírajících nové varianty covidu nižší, výzkumníci Moderny jsou přesvědčeni, že i tak je dostatečná, aby zabránila rozvoji choroby. Na nové varianty, mutace, koronaviru jsou vakcíny obecně méně účinné než na variantu původní. Akciové trhy jsou momentálně z velké části přesvědčeny, že přípravek Moderny by mohl být v boji proti variantám covidu, a zvláště proti delta variantě, tím nejúčinnějším.
Účinnost koronavirových vakcín dlouhodobě sledují nejrůznější studie, které se snaží vytvořit obrázek o tom, jak vakcína bude fungovat po vypuštění do světa. Údaje se shromažďují podle konkrétních výsledků z několika oblastí, jako je počet infekcí, symptomatických onemocnění, hospitalizací nebo úmrtí.
Jak upozorňuje britský list The Guardian, je důležité si uvědomit, že údaje o účinnosti vakcín jsou pouze odhady, které se pohybují v rozmezí možných hodnot. Pokud však má látka mít 90% účinnost proti symptomatickému onemocnění, znamená to, že se u očkovaných osob oproti neočkovaným o tuto hodnotu snižuje riziko vzniku nemoci. Evropa se nachází na tenkém ledě. Začíná ji ohrožovat delta mutace.
Zdroj: TheGuardian.com, LukášKovanda.cz