Prymula navrhuje novinku v očkování

Domácí 24. dubna 2021 | 11:49 — Ilona Cílková
Nedostatek vakcín má na svědomí i nový fenomén. Evropské cestovní kanceláře připravují zájezdy za očkováním. Zájem o ně mají obyvatelé mnohých evropských zemí, kde se nedostává vakcín a očkování má pomalé tempo.
Další 3 fotografie v galerii
Lidé, kteří nechtějí čekat ve frontě, by měli možnost dostat se k vakcíně komerčně, říká Prymula / Depositphotos

Vakcínovou turistiku rozjíždějí Rusko, Spojené arabské emiráty či Izrael. Až desítky lidí z Česka už se nechaly proti nemoci covid-19 naočkovat v Srbsku, které patří mezi nejrychleji očkující země v Evropě.

V této souvislosti přišel bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s návrhem, aby se lidé mohli nechat očkovat proti koronaviru na tržním principu. „Dovedu si představit, že by se lidé, kteří nechtějí čekat ve frontě, měli možnost dostat k vakcíně komerčně," řekl epidemiolog a současný poradce prezidenta republiky Miloše Zemana pro CNN Prima NEWS.

Prymula zdůraznil, že koupit si vakcínu a předběhnout tak ve frontě by nebylo na úkor dostupnosti očkování pro skupiny obyvatelstva, které jsou aktuálně na řadě podle priorit stanovených vládní očkovací strategií. Šlo by totiž o vakcíny, které by se daly koupit v zahraničí nad rámec standardních dodávek. „Nešlo by to na vrub toho, že by se fronty nějak měnily," uvedl Prymula.

Někdejší ministr zdravotnictví tuto možnost zmínil v souvislosti s takzvanou očkovací turistikou. Některé cestovní kanceláře totiž nabízejí zahraniční zájezdy, jejichž součástí je možnost nechat se proti koronaviru očkovat. „Myslím, že bychom mohli ještě chvíli počkat, protože dodávky vakcín do České republiky se nyní změní," řekl Prymula. Podle něj je cestování do Srbska nebo Ruska za účelem vakcinace poměrně komplikované.

Zájem o očkování roste s blížící se letní sezónou. Například Řecko chce otevřít své hranice pro turisty z evropských zemí, kteří předloží osvědčení o očkování proti covidu-19. Očkovaní návštěvníci nebudou muset mít negativní test na koronavirus a vyhnou se jinak povinné sedmidenní karanténě. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zveřejnil šokující zprávu o stavu továrny na výrobu vakcín.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu