Malý zázrak v České republice. Jeden segment jako jediný v EU nepocítil pokles klientely

Domácí 04. dubna 2021 | 08:47 — Ilona Cílková
Začíná kempová sezóna a vypadá to, že české kempy budou opět praskat ve švech. V loňském roce totiž jako jediné z celé Evropské unie prakticky nepocítily pokles klientely.
Další 3 fotografie v galerii
V řadě kempů České republiky začíná právě v těchto dnech nová sezóna / Depositphotos

V řadě kempů České republiky začíná právě v těchto dnech nová sezóna. Některé na otevření ještě čekají a sezónu odstartují třeba na přelomu dubna a května. Nicméně rezervovat si pobyt je možné už nyní. Má-li být loňská sezóna vodítkem, budou i letos kempy opět praskat ve švech.

Česko je totiž jedinou zemí EU, kde loni prakticky nedošlo k poklesu celkového počtu nocí, které návštěvníci v kempech strávili. Podle dat Eurostatu počet nocí klesl o pouhé jedno procento. Ve většině zemí EU byl přitom tento pokles dvouciferný. Na Slovensku činil šestnáct procent, v Polsku 24 procent, a v Maďarsku dokonce 48 procent.

Zatímco v roce 2019 strávili návštěvníci v kempech v ČR 3,37 milionu nocí, loni to bylo 3,34 nocí. Vzhledem k pandemické situaci se jedná o „malý zázrak“, který v žádné jiné zemi EU nemá obdoby. V žádné jiné zemi EU nedošlo k tomu, že by byl počet nocí strávených v kempech v době pandemie prakticky srovnatelný s počtem nocí strávených v nich před ní.

Může to ovšem svědčit také o tom, že Češi přece jenom loni v létě vzali riziko dalšího šíření pandemie poněkud na lehkou váhu a podcenili příchod druhé, podzimní vlny. Zatímco v jiných zemích EU byli lidé opatrnější. Což se kromě jiného projevilo i mnohem výraznějším propadem nocí strávených v kempech.

Počet nocí, které v českých kempech strávili cizinci, totiž citelně klesl, loni meziročně o 45 procent. Ovšem tento pokles kompenzoval nárůst počtu nocí, které v tuzemských kempech strávili Češi. Tento počet narostl navzdory pandemii meziročně o šest procent. Pětina Čechů si nemůžete dovolit ani týdenní dovolenou. Jak jsme na tom v rámci Evropy, je ale překvapivé.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Nezapomeňte o azalky pečovat i po jejich odkvětu. Příští...

Zavřít reklamu