Optimismus není na místě. V Evropě je nebezpečná mutace koronaviru

Domácí 30. března 2021 | 08:31 — Ilona Cílková
Virus způsobující nemoc covid-19 v několika částech světa nezávisle na sobě zmutoval k vyšší nakažlivosti a dalším vlastnostem, které komplikují zvládání pandemie. Co jejich nástup znamená pro příští měsíce? Experti varují, že optimismus není na místě.
Další 3 fotografie v galerii
Virus způsobující nemoc covid-19 v několika částech světa nezávisle na sobě zmutoval / Depositphotos

Rozšíření tří hlavních variant koronaviru SARS-CoV-2 monitoruje Světová zdravotnická organizace (WHO). V březnu byla podle jejích dat přítomnost britské varianty hlášena ve 106 zemích světa, jihoafrické varianty v 56 a brazilské varianty ve 29 zemích.

Proč virus tak rychle mutuje? K velkému množství mutací a celých variant přispělo rychlé šíření covidu, neboť se dá říct: čím víc nemocných, tím víc mutací. „RNA viry obecně mutují velmi rychle, ale koronaviry mají opravné mechanismy, a tak ve srovnání s ostatními mutují o něco pomaleji," uvedl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd pro Radiožurnál.

Varianta koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii je nebezpečná nejen kvůli vyšší nakažlivosti, ale také kvůli schopnosti nakazit lidi, kteří už covid-19 prodělali. Vědci odhadují, že mutace označovaná jako P.1 by se mohla šířit až dvakrát rychleji ve srovnání s jinými kmeny.

Nově objevená varianta z Amazonie, označovaná jako P.1 (20J/501Y.V3) by mohla ohrozit celý svět. Uvedl to list The Wall Street Journal. Kmen P.1, který už byl zjištěn ve 20 zemích a minulý týden se jeho výskyt potvrdil v New Yorku, je podle nové studie až 2,2krát nakažlivější než původní varianta koronaviru SARS-CoV-2. U tohoto kmene je také vyšší riziko, že se lidé nakazí koronavirem opakovaně, neboť je schopen překonat 25%-60% imunity z předchozí nemoci. 

Na kmen P.1 nyní připadá většina nově nakažených v Brazílii. Podle lékařů napadá mladší a zdravé jedince. Zhruba 30 procent lidí, kteří po nákaze koronavirem umírají, je nyní mladších 60 let. Lékaři v celé Brazílii podle listu WSJ potvrzují, že rizika kmene P.1 jsou zjevná a značná. „Máme tu pacienty, kteří nejsou obézní, nemají další přidružené choroby a nejsou staří, a přesto je virus přemůže,” řekl doktor Diego Montarroyos Simões z jednotky intenzivní péče v nemocnici v severovýchodním městě Recife.

Vědci zjistili výskyt nové mutace i v Evropě. Kromě Velké Británie potvrdily výskyt brazilské mutace i další evropské země včetně Německa, Francie a Itálie, která hlásí dokonce desítky případů. A to není vůbec dobrá zpráva. Brazilský kmen se objevil později než britská varianta B.1.1.7 a stále zůstává do jisté míry záhadou. Částečně i proto, že Brazílie provádí podstatně méně testů a údajů je tedy méně. Česku hrozí opakování chyby z prosince. Experti řekli, co bude pro zvládnutí pandemie klíčové.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu