Zdravotníci volají o pomoc. Situace je děsivá a vrchol máme stále před sebou

Domácí 26. února 2021 | 09:15 — Ilona Cílková
Čísla hovoří jasně. Situace v Česku je katastrofická. Za čtvrtek přibylo 14 457 nově nakažených, což je o zhruba o 2700 více než ve čtvrtek minulý týden. Pokud vláda nesáhne k drastickým opatřením hrozí, že v Česku během března bude až 30 tisíc nakažených denně.
Další 3 fotografie v galerii
Během března hrozí až 30 tisíc nakažených denně / Depositphotos

Česko je před tvrdým lockdownem. Vláda ale rozhodnutí stále posouvá. „Čekal jsem zásadní krok, aby přestaly umírat skoro dvě stovky lidí denně a abychom přestali být semeništěm koronavirové infekce pro celou Evropu," říká biochemik Jan Konvalinka. „Nejenže je už nejvyšší čas, je v zásadě pozdě. Ale lepší pozdě než vůbec, musíme to nějak zastavit," míní vědec.

Pokud vláda nesáhne k drastickým opatřením, jako jsou uzavření okresů a zavření škol a školek, hrozí, že v Česku během března bude až 35 tisíc nakažených denně. Nemocnice by tak čelily náporu až 12 tisíc pacientů z čehož by jich 1 800 bylo ve vážném stavu na JIP.   „Pokud nedojde k zpřísnění opatření, nebo dojde k rozvolnění, lze na počátku března očekávat denní počty nově diagnostikovaných pacientů až 20 000 a vyšší. V průběhu března bude epidemie dále eskalovat a může dosáhnout až průměrných denních záchytů vyšších než 30 000 nakažených," uvádí se v prezentaci ministerstva zdravotnictví, kterou zvěřejnila CNN Prima News.

I pokud budou tato opatření od 1. března zavedena, s čímž vláda počítá, vyšplhají se počty nakažených podle dat k 10. březnu až na 20 tisíc denně. A to vše při reprodukčním čísle 1,2, kolem kterého se už několik dnů pohybujeme. A to stále mluvíme o tom nejoptimističtějším scénáři, zní z ministerstva.

Podle Konvalinky vláda systémově vůbec nepochopila situaci. „Vládní komunikace na nejrůznějších úrovních je prostě příšerná. Já se vůbec nedivím tomu, že jsou lidé frustrovaní, že spousta našich spoluobčanů tomu nerozumí a odmítá opatření respektovat," uvedl prorektor Univerzity Karlovy pro Český rozhlas. Velkou chybou je podle něj dění za posledních čtrnáct dnů. Připomíná, že před dvěma týdny se vážně uvažovalo o otevření obchodů a největší starostí některých ministrů bylo, jestli se otevřou skiareály.

„A ještě před měsícem nebo třemi týdny se ministerstvo zdravotnictví na sérii tiskových konferencí pokoušelo vysvětlit občanům, že čísla nejsou tak strašná, jak vypadají. Protože ve skutečnosti lidé umírají na autonehody a těch, kteří umírají na covid, je asi jen třicet procent. To byla zpráva, kterou si miliony občanů z toho odnesly. A teď se to najednou otáčí tak, že musíme zemi celou zavřít, protože jsme na tom špatně a kapacity našich nemocnic přetékají," upozorňuje Konvalinka.

Podle něj se neustále mluví o tom, že pokud bude překročena kapacita nemocnic, bude třeba sáhnout k tvrdým opatřením. „Kapacita nemocnic už překročena byla. Na lůžkách intenzivní péče máme skoro 1400 lidí s covidem, což je daleko za limitem, který jsme si loni stanovili jako kritický. To, co se teď využívá, jsou lůžka pro intenzivní péči, kterou lékaři a zdravotníci připravili pro JIP jako improvizaci. A už i tato improvizovaná lůžka nám docházejí. Už jsme za bodem zlomu docela dlouho," popisuje zoufalou situaci. Takovou situaci Česko ještě nezažilo. Na výročí pandemie hrozí nejhorší období za celý rok.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...