Naschvály ministerstva zdravotnictví? Počet hospitalizovaných nesedí, tvrdí experti

Domácí 09. února 2021 | 07:23 — Ilona Cílková
Na zoufalou situaci v českých nemocnicích poukazuje od podzimu prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj ve spojení s koronavirem leží v zařízeních víc pacientů, než ministerstvo zdravotnictví uvádí.
Další 3 fotografie v galerii
Na zoufalou situace v nemocnicích dlouhodobě poukazuje prezident ČLK Milan Kubek / Česká televize

Lidé nabývají falešného dojmu, že kapacity v nemocnicích ještě jsou, ale opak je pravdou. Na lůžku zůstávají i pacienti, kteří jsou vyléčí z covidu, ale mají jiné závažné zdravotní komplikace.

Jako příklad může sloužit nemocnice v Chebu. Region patří v počtu nových případů koronaviru k nejvíce postiženým v republice a místní okresní špitál narazil na hranici svých možností. Jeden z lékařů už dvakrát veřejně přiznal, že je třeba pacienty selektovat. „O pomoc pořád voláme a pořád ji potřebujeme. Situace je kritická a lidé jsou vyčerpaní," říká místostarosta Chebu Jiří Černý. 

Jeho slova navazuje i Milan Kubek. „Situace je vážnější, než byla v listopadu, a je strašnou chybou, že to tak podle čísel nevypadá. Stále se ukazují počty pacientů a kolik z toho je ve vážných stavech," uvedl Kubek pro CNN Prima News s tím, že lidé získávají mylnou představu o tom, jak to v nemocnicích vlastně vypadá.

Podle Kubka je aktuální číslo hospitalizovaných zkreslené a skutečnou zátěž nemocnic neukazuje. „Vycházím z toho, že pacient po určité době, co je hospitalizován, což se liší podle toho, jestli je na standardním lůžku, nebo na JIP, je brán jako covid negativní a vypadává ze statistik," uvedl prezident ČLK.

Jde podle něj o případy, kdy pacienti už nejsou infekční a COVID-19 už fakticky nemají, ale vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu musí v nemocnici zůstat. Pokud by takoví pacienti neexistovali, bylo by i více volných lůžek, ty ale podle Kubka právě z tohoto důvodu chybí.

„V listopadu leželo v nemocnicích až osm tisíc pacientů a teď jich tam podle statistik neleží ani šest tisíc, a přitom volná lůžková kapacita je nižší, přičemž se zároveň nedělají plánované výkony," popisuje Kubek. Logicky to podle něj znamená, že lůžko někým zaplněné být musí. „Leží tam právě kvůli tomu koronaviru," míní Kubek.

Podle něj chybí ve statistikách jedna kategorie, a to jsou pacienti hospitalizovaní kvůli covidu, kteří jsou toho času už neinfekční. Takových lidí by podle Kubka mohlo být až 2000.

Důvodem, proč zdravotnictví neinfekční pacienty neeviduje, může být podle něj i to, že se někteří lidé snaží situaci zlehčovat. „Vzhledem k tomu, že tu opakovaně byly tendence situaci zlehčovat a lakovat ji narůžovo, obávám se, že se nedá vyloučit ani to, že to ministerstvo zdravotnictví dělá schválně. Nehledě na to, že kdyby to nemělo žádný důvod, tak by to přece změnili," prohlásil Kubek.

Podle ministerstva zdravotnictví ale o žádné naschvály rozhodně nejde a výpočet kapacity v nemocnicích je stále stejný. „Pokud pacient v nemocnici zůstává, tak obsazuje lůžko, a tím pádem blokuje kapacitu. My ji nevidíme funkční a pro řízení systému máme data o skutečné kapacitě. Nemůžeme v reálném čase zatěžovat nemocnice, že budou o všech pacientech hlásit další parametry. To se musí udělat zpětně. Pro řízení lůžkové akutní péče sběr tak, jak je, stačí," uvedl pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Zároveň ale přiznal, že pacienti, kteří už nejsou covid pozitivní, v nemocnicích zůstávají a ze statistik hospitalizovaných s koronavirem vypadávají.

Podle Kubka by se ale celková čísla uvádět měla, aby lidé skutečně viděli, jak na tom nemocnice jsou. „Neuvádí čísla správně a v důsledku toho situace vypadá méně závažně, než je, a obrací se to proti nám, protože lidé pak propadají falešnému pocitu, že situace není tak vážná, a o to hůř se přesvědčují k tomu, že je třeba ty věci dodržovat," uzavírá Kubek. Blatný by měl odstoupit. Favorita na nového ministra mám, říká imunolog

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rybník na Plzeňsku osídlila vzácná masožravá rostlina. Lidi však od koupání neodradila

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu