Covid se začíná rychle šířit. Klíčové číslo začalo opět růst

Domácí 19. ledna 2021 | 07:51 — Ilona Cílková
Ministr Blatný uvedl, že přítomnost britské mutace viru vykazuje v Česku až každý desátý vzorek. Klíčové číslo R opět roste. Právě reprodukční číslo ukazuje, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.
Další 3 fotografie v galerii
V Česku se objevila britská mutace koronaviru / Deposiphotos

Státní zdravotní ústav již o víkendu uvedl, že jeho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zpracovávala deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. Referenční laboratoř je obdržela z Nemocnice na Bulovce. Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření ohlásilo Rakousko.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka i ministra zdravotnictví Jana Blatného by to tak mělo zůstat, dokud se nezlepší situace v nemocnicích.

Přibývá totiž nakažených zdravotníků. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je jich nakažených proti 1. prosinci více než dvojnásobek, proti začátku ledna jich přibylo zhruba 300. Evidovaných k 17. lednu je 6 704 nakažených, více než 3 000 z nich jsou zdravotní sestry.

Počet hospitalizovaných se pohybuje stále kolem 6500. Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Trvale udržitelný je podle ministra Blatného počet kolem 2000 až 3000 hospitalizovaných s COVID-19. „V současné době je řada zemí, která má čísla ještě nižší, a přesto je ještě striktnější než Česká republika," uvedl ministr na tiskové konferenci.

Od dnešního dne mohou Češi nakupovat v kamenných obchodech znovu papírnické zboží, dětské oblečení a obuv. Prodej není omezen na specializované obchody, v ostatních ale musí být další prostor se zbožím, které podléhá vládnímu zákazu, ohrazen například páskou. Papírnictví, zvláště umístěná v obchodních centrech, velkou návštěvnost ani tržby neočekávají. K návratu do běžného režimu by podle nich bylo třeba obnovení provozu ostatních obchodů, ale také návrat lidí z domovů do kanceláří. Březen bude tragický. Lidé vůbec neví, co je čeká, varuje lékař.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...