Zájem o přihlášení k paušální dani zaostává za očekáváním. Dnes mají OSVČ poslední možnost

Domácí 11. ledna 2021 | 06:17 — Ilona Cílková
Zájem o přihlášení do systému paušální daně zaostává za očekáváním. Zatím se přihlásila jen čtvrtina předpokládaného počtu OSVČ a dnes je poslední den. V úterý už přihlášení nebude možné, mnohé OSVČ o tom ale netuší.
Další 3 fotografie v galerii
K paušální dani se zatím přihlásila čtvrtina OSVČ / Depositphotos

Osoby samostatně výdělečně činné, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, se pro rok 2021 mohou na příslušném finančním úřadu přihlásit do systému paušální daně. Období pro toto přihlášení běží od 7. 12. 2020 a končí 11. 1. 2021, tedy už v dnes. Je to opravdu šibeniční termín, přes který nejede vlak. Po datu 11. 1. 2021 už totiž nebude možné se pro rok 2021 do systému paušální daně přihlásit. Možné to tedy bude zase až za rok.

Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu. To znamená méně papírování, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem finančním úřadem a nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Paušální daň se vyplatí pouze některým OSVČ, mohlo by jich být až 100 tisíc, mnozí však s touto možností nejsou dostatečně seznámeni, resp. netuší, že mají na rozhodnutí poslední den. Zatím se do systému přihlásila jen zhruba čtvrtina předpokládaných zájemců, do pátečního rána se jich přihlásilo mírně přes 25 tisíc. Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti, ani manželku.

Doslova ternem ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál. Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně díky němu ušetří 5734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4117 korun.

Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí. Období chaosu a udivení. Končící rok koronavirové pandemie prozradil na Čechy víc, než by sami předpokládali.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu