Vyhlídky na vakcínu a na Bidena v Bílém domě bude mít pro Čechy jeden negativní dopad

Domácí 12. listopadu 2020 | 10:31 — Ilona Cílková
Na světovém trhu s ropou v posledních dnech dochází ke zdražování. Stojí za tím vývoj povolební situace v USA, kterou trhy vyhodnocují jako z jejich hlediska příznivou. Míní, že zvolený prezident Joe Biden v Bílém domě zmírní napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména těch mezi USA a EU.
Další 2 fotografie v galerii
Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus i ohledně celosvětové poptávky po ropě / Pixabay Elchinator

Pohonné hmoty v uplynulých sedmi dnech druhý týden v řadě zlevňovaly, a to po mnoha týdnech předchozího pozvolného zdražování. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o osmnáct haléřů na litr a činí 27,76 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od konce září. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o pět haléřů méně než před týdnem. Za pomalejším zlevňováním nafty v porovnání s benzíne, stojí nástup topné sezóny, který zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Podle ekonoma je v příštích sedmi dnech třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot a poté s jejich cenovým růstem. Na světovém trhu s ropou totiž v posledních dnech dochází ke zdražování. To plyne z vývoje povolební situace v USA, kterou trhy vyhodnocují jako z jejich hlediska příznivou. Míní, že zvolený prezident Joe Biden v Bílém domě zmírní napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména těch mezi USA a EU. 

Zároveň pozitivně přijímají, že Biden velmi pravděpodobně povládne za situace stranicky nadále rozděleného Kongresu, neboť republikánům by měla zůstat většina – byť těsná – v Senátu. Takové rozložení sil umožní udržet jakýsi status quo, což trhy vítají, neboť to snižuje celkovou míru nejistoty. Ta je i tak poměrně vysoko z důvodu koronavirové krize.

Podle Kovandy s ní úzce souvisí druhý, bezprostředně ještě významnější důvod zdražování ropy. Tím je oznámení společností Pfizer a BioNTech, že jsou podle dosavadních testů a jejích výsledků na dobré cestě přijít s účinnou koronavirovou vakcínou. Testy signalizují více než 90procentní účinnost příslušné vyvíjené látky. Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě.

Cena ropy Brent se proto včera dostala poprvé od začátku září nad úroveň 45 dolarů za barel. Toto zdražení s obvyklým zpožděním dvou týdnů pocítí v druhé polovině listopadu také čeští řidiči, v podobně zdražení benzínu a ještě výraznějšího zvýšení ceny nafty. V posledním zhruba týdnu také prakticky ustalo předchozí posilování koruny vůči dolaru, takže v druhé polovině listopadu už sílící koruna nebude tlumit efekt zdražování ropy, což rovněž přispěje k růstu cen pohonných hmot v ČR, uzavírá Kovanda. Trump nebyl zdaleka tak špatný prezident. A jedno varování pro Českou republiku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu