Prymula otevřeně o tom, čeho se bojí a proč je koronavirus tak zákeřný

Domácí 16. října 2020 | 15:41 — Ilona Cílková
Ministr zdravotnictví je rázný muž a na rozdíl od svých politických kolegů nepropadá panice. Jeho práce je zastavit virus doslova všemi prostředky. A on se o to teď snaží. Ve svém úterním projevu apeloval na lidi, aby vládě důvěřovali, že zavedená opatření mají smysl.
Další 3 fotografie v galerii
Prymula nechce dopustit, aby lidé umírali zbytečně / Česká televize

Je něco, čeho se ministr zdravotnictví Prymula bojí a co si myslí o konci pandemie? „Virus způsobující nemoc covid je zákeřné v tom, že není tak smrtelné jako ostatní viry. Když má nějaká nákaza vysokou smrtnost, část lidí sice zabije, ale postupně se sama z populace eliminuje. Covid-19 je ve srovnání s tím onemocnění mírné, ale protože je hodně infekční, masivně se valí populací," říká Prymula v rozhovoru pro Reflex.

Ministr má největší obavu o zahlcený zdravotnický systém, kdy bude omezena možnost poskytovat akutní lékařskou péči. Rozhodovat o tom, komu poskytnout péči a komu ne, je to poslední, co by naši zdravotníci chtěli. Ještě větší problém ovšem spočívá v tom, že o viru stále velmi málo víme. Podle Prymuly stále nevíme, jaké má to, že někdo onemocnění prodělal, do budoucna dopady. „Jsou debaty o tom, jestli člověk nebude mít na plicích následky další život. Po chřipce je většinou nemá," říká ministr.

Kdy se podle něj vrátí situace do normálu a my uvidíme světlo na konci tunelu? Co všechno je koncovka příběhu současné pandemie? Podle Prymuly budeme mít vyhráno až bude zhruba 15 procent populace promořených, kteří se v nějakém horizontu znovu nenakazí, dalších zhruba 50 až 60 procent lidí bude očkovaných, což by podle ministra mělo stačit, aby virus přestal cirkulovat. „Předpokládám, že od druhé poloviny příštího roku efekt koronaviru spokojeně zmizí, "míní Prymula. Samozřejmě za předpokladu, že bude na trhu vakcína, protože bez ní svět pandemii nezvládne.

V současné době je zhruba 160 vakcín a ministr věří, že deset z nich se dostane do finále. Riziko, že dojde k mutaci, je poměrně malé. Čím komplexnější vakcína bude, tím bude pro lidi představovat menší riziko. Na rozdíl od viru chřipky, u kterého dochází ke stálým změnám, u koronaviru toto nehrozí. „Virus chřipky je schopen zmutovat tak, že příští rok přichází de facto úplně nový a zdravotnický systém na to není schopen reagovat. U koronaviru sice dochází k nějakým mutacím, ale ty jsou řádově pod jedním procentem genomu," říká v rozhovoru ministr.

Analytici epidemiologického ražení říkají, že chřipka se šíří s faktorem 1,1, ale covid s faktorem, 3,1. Je vysoce pravděpodobné, že nošení roušek letos v podstatě vymaže chřipkovou epidemii. Nechme se překvapit. Teď je nejdůležitější úkol zastavit to, aby lidé zbytečně umírali. To vidí Roman Prymula jako svůj hlavní cíl. Situace je zoufalá. Lékaři předložili černý scénář a přidali radu, která by pomohla šíření zpomalit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Obávaný žralok bílý má úhlavního nepřítele. Před tímto tvorem raději mizí v hlubinách

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Různé zóny žádají různé rohože. Jsou důležitou...

Kočky jsou čistotná zvířata. Pokud vám vaše kočka...

Zavřít reklamu