Situace je katastrofická. Místo utahování opasků vláda nesmyslně rozhazuje, říká bývalý ministr financí

Domácí 10. října 2020 | 08:21 — Ilona Cílková
Jak se dívá na současnou krizovou situaci bývalý ministr financí Ivan Pilný? Předchůdce Aleny Schillerové je toho názoru, že opasky bychom si neměli uvolňovat, ale utahovat. Současnou situaci by řešil jinak než vláda.
Další 3 fotografie v galerii
Utáhnout si opasek o dvě dírky, ne rozdávat, říká Ivan Pilný / Česká televize

Restart v hlavním městě není možný, v nejbližších dvou třech letech zde nebudeme potřebovat 1600 průvodců, uvedl Pilný jako příklad očekávaných změn v Interview ČT24. Tito lidé, hovořící několika jazyky, by tak mohli pomoci kupříkladu ve školství. „Návrat turistů jen tak nenastane,“ konstatoval.

Podle Pilného je stav ekonomiky v Praze katastrofický a brzy dojde k uzavírání hotelů či restaurací. V této souvislosti nevidí důvod, proč by lidé z Prahy nemohli dojíždět za prací třeba do Slaného nebo do Berouna, i když dosud to bylo spíše obráceně. Pilný vidí jako řešení budoucí situace by městu doporučil podívat se, kde jsou peníze. Tedy na různé dotační programy, i ty evropské. A pak ve spolupráci se soukromou sférou připravit rekvalifikační programy. To však podle něho současné vedení Prahy nedělá.

Současnou krizovou situaci by bývalý ministr řešil jinak než vláda. „Utáhnout si opasek o dvě dírky, ne rozdávat,“ zdůraznil. Úspěšní manažeři ve firmách prošli podle něj podobnými krizemi tím, že ořezávali jakékoliv zbytečné náklady až na kost. 

Kabinetu bývalý ministr vyčítá, že pomocí programu Antivirus pomáhá uměle držet 700 tisíc pracovních míst, z nichž polovina už neexistuje. „Nemůžeme udržovat ekonomiku na kapačkách. Není možné sanovat ekonomiku tak, že jen vyměňujeme infuze," soudí Pilný. Podle něho má smysl sanovat byznys, který vydrží, ne ten, který umře.

Současné ministryni financí Pilný vyčítá, že nedostatečně razantně hlídá státní kasu. Měla by být podle něho ostražitější a tvrdší. Pilná kritizoval plánovaný schodek letošního státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. Byly tam podle něho znovu zahrnuty požadavky ministrů, které Schillerová při schvalování původního schodku zamítla. „Vznikl tak obrovský polštář, obrovská vata, která se nyní vyprazdňuje," řekl. To považuje za špatné. Podle něj se nyní ukazuje, co bylo už dříve jasné, že se to nepodaří proinvestovat.

Za špatné rozhodnutí považuje bývalý ministr financí dodal souřasné zrušené superhrubé mzdy. Ta se podle něho měla zrušit v dobrých časech, nikoliv nyní. Situace v Česku je vážná, zpřísněte opatření, vyzývá epidemiolog.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu