Tlak na pokles cen pohonných hmot získal nový impuls

Domácí 10. září 2020 | 10:51 — Ilona Cílková
Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech čtvrtý týden v řadě zlevňovaly. Zlevňování bylo však jen mírné, podobně jako v předchozích třech týdnech. Ceny se tak výrazněji nemění už v podstatě poslední dva měsíce.
Další 3 fotografie v galerii
Za zlevňováním pohonných hmot může i pozastavení testování vakcíny na covid a nové slevy / Pixabay Geralt

Od poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zrychlila svůj pokles na sedm haléřů na litr a činí nyní 27,86 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala třetí týden v řadě pět haléřů na litr a stojí 27,29 koruny.

V příštím týdnu lze v ČR očekávat pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Tlak na pokles cen totiž v tomto týdnu získal nový impuls v podobně citelného propadu cen ropy. Ropa typu Brent zlevnila pod 40 dolarů za barel, poprvé od konce letošního června. Důvodem je nové nacenění dodávek saúdského ropného monopolu Saudi Aramaco, jejž kontroluje královská rodina Saúdů.

Rijád totiž snížil ceny ropy s říjnovým datem dodání dvěma ze svých největších odběratelů, totiž asijským a americkým rafinériím. Obavy ze slabší než očekávané poptávky, jež tato zpráva mezi obchodníky s ropou vyvolala, umocnila další zpráva, a sice ta, že britská firma AstraZeneca pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity.

Koruna v posledních dnech vůči dolaru lehce slábne, takže bude efekt levnější ropy tlumit. Tudíž levnění pohonných hmot v ČR sice zmírní, ale nezvrátí.

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně, v září, levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR. Mzdy se Čechům začaly razantně propadat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj labužníků najdete skoro za humny

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Jeden z nejkrásnějších koutů Evropy. Zažijte klídek a...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...