Vláda to s opatřeními přepískla. Na podzim hrozí další noční můra

Domácí 10. června 2020 | 13:03 — Ilona Cílková
Koronavirus v Česku zastavil čas a kvůli obavám z nákazy lidé zanedbali mnoho vyšetření a lékařských procedur. Na podzim nás tak čeká rakovinová noční můra, míní odborníci.
Další 3 fotografie v galerii
Dopady pandemie na chronicky nemocné a onkologické pacienty budou daleko horší, než byl samotný počet nakažených / Pixabay

Chirurg Tomáš Šebek, který má zkušenosti z misí Lékařů bez hranic, říká, že dopady pandemie na chronicky nemocné a onkologické pacienty budou daleko horší, než byl samotný počet nakažených. A apeluje na větší používání telemedicíny, respektive elektronického zdravotnictví. Rakovina, cukrovka a další civilizační nemoci bohužel nezmizely ani během koronavirové krize. 

Na konci léta se můžeme probudit v noční můře, říká o hrozbě nárůstu pacientů s rakovinou Šebek. Zanedbání prevence a dalších vyšetření kvůli koronaviru bude mít na zdraví Čechů nepříjemné dopady. Rakovina, cukrovka a další civilizační nemoci nezmizely. Důležité podle něj je z celé věci se poučit, zejména co se prevence týče.

Vadilo mi, že mi přikazovali, jak se mám chovat, popisuje Šebek. Čechům podle něj nevadí, že jim někdo ukradne svobodu, naopak ještě přitakávají. Některá opatření byla přes čáru a vláda to s odebíráním práv přepískla, navíc je včas nenahradila chytrá řešení. Šebek taky ostře kritizuje roli prezidenta, který je podle něj zbytečný a klidně by se mohl zrušit.

Je otázka, zda se vyplatilo bojovat s koronavirem tak vyhroceně, jak jsme s ním bojovali. Na šest neděl se u nás zastavil čas, ale teď už musíme žít normálně. Onkologická statistika se reportuje v delších cyklech a ta data přicházejí vždy se zpožděním. Jasně nyní vidíme, že poklesl počet lidí, kteří chodí na preventivní onkologické prohlídky, například na mamografické či gynekologické screeningy, míní další odborníci.

Pokud je teď mamografií třetina oproti normálu, je prostě jasné, že je tu určitý počet nádorů, které se zanedbávají. To tak bohužel je. Obecně to platí u všech chronických onemocnění, riziko je také u kardiovaskulárních onemocnění, neurologických chorob, chronických střevních zánětů či třeba kožních zánětů. Lékaři se proto obracejí na veřejnost vyzývají: Běžte k lékařům, jinak nás čeká podzim rakoviny a dalších nemocí. Zbytečná panika kolem COVID-19. Veřejnost si zaslouží pravdivé informace.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku??utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Lyžování od úsvitu po soumrak?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu