Babiš ho označil za vlastizrádce, on teď odhalil jeho do očí bijící střet zájmů

Domácí 08. června 2020 | 07:18 — Ilona Cílková
Společnosti holdingu Agrofert si v minulém roce přišly na 953 milionů korun na zemědělských dotacích. Předloni, kdy ještě neplatil přísnější evropský režim o střetu zájmů, přitom firmy inkasovaly o pouhých 20 milionů na dotacích více.
Další 3 fotografie v galerii
Podle Zdechovského by měl premiér, potažmo holding Agrofert dotace vrátit / Facebook

Podle europoslance Tomáše Zdechovského je zisk dotací pro firmy Andreje Babiše krásným příkladem, jak je předseda vlády ve střetu zájmů.

Dotace za rok 2019 zveřejňuje Státní zemědělský intervenční fond na svých internetových stránkách. Za minulý rok získaly firmy z holdingu Agrofert celkem 953 milionů korun. Nenárokových dotací, které se využívají například na investice, získaly společnosti předsedy vlády v objemu 176 milionů korun. Přitom tento druh dotací stát v jednu chvíli zarazil, právě kvůli střetu zájmů premiéra Babiše.

Peníze ale skrz dotace stále do podniků tečou. Nad postupem státu a tedy i SZIF kroutí hlavou europoslanec Tomáš Zdechovský, kterého premiér označil za vlastizrádce, protože si dovolil na jeho střet zájmů v minulosti poukázat. „Je to neuvěřitelné. Evropská komise členům kontrolního výboru potvrdila, že měly být zastaveny všechny dotace, tedy nárokové i nenárokové. Zde je nádherná ukázka, jak je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Místo toho aby SZIF žádal právní rozbor u Evropské komise, tak si udělal svůj obskurní právní výklad, kterým se nyní řídí a pokračuje ve vyplácení dotací,“ říká Zdechovský.

Jedny z nejvyšší dotací tekly například do firmy Vodňanské kuře, kde podnik získal dotaci přes 36 milionů korun na "Investice do zemědělských podniků". Další více než 45 milionovou dotaci na stejnou investici vyinkasovala společnost Schrom Farms.

Podle Zdechovského by měl premiér, potažmo holding Agrofert dotace vrátit. „Když komise dojde k názoru, že je premiér ve střetu zájmů, tak od doby kdy se v něm ocitl, by měl dotace vrátit. Bojím se, že se SZIF o dotace zpětně nebude žádat a bude mít další obskurní právní výklad. Agrofertu tak vše zaplatí daňoví poplatníci,“ řekl dále europoslanec.

Agrofertu vzrostl v minulém roce konsolidovaný zisk na téměř trojnásobek, tedy na 4,48 miliardy korun. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun. Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky se hospodaření Agrofertu vylepšilo díky segmentu chemie.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala stejně jako o rok dříve více než 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku. Nový návrh poslanců na přiměřenou potravinovou soběstačnost nahrává opět Agrofertu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu