Nové vrtulníky z USA mají české armádě zvýšit bojeschopnost a snížit závislost na ruské technice

Domácí 16. prosince 2019 | 09:55 — Helena Malá
V Pentagonu se v těchto dnech uskutečnilo jednání delegací vedených ministry obrany Lubomírem Metnarem a Markem Esperem. Hlavním tématem bylo pořízení 12 amerických vrtulníků systému H-1 pro Armádu České republiky.
Ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper stvrdili nákup vrtulníků / Ministerstvo obrany ČR

„Akceptovali jsme americkou nabídku mezivládní dohody na nákup 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevních AH-1Z Viper a celý kontrakt jsme dovedli do úspěšného konce. Je to významný milník v česko-amerických vztazích. Do konce roku 2023 budou nové vrtulníky ve výzbroji naší armády. Získáme moderní a v praxi vyzkoušené stroje, zvýšíme bojeschopnost a současně snížíme závislost na ruské technice," uvedl ministr Metnar.

Dohodu si pochvaluje i americký ministr obrany Mark Esper. „Jsme rádi, že se Česká republika rozhodla pro naše vrtulníky. Zvyšuje to její schopnosti i interoperabilitu v rámci NATO," sdělil Mark Esper.

Z hlediska českého vrtulníkového letectva je to rozhodující krok do 21. století, prohlásil náčelník Generálního štábu AČR, armádní generál Aleš Opata. „V podobě systému H-1 získává armáda nové schopnosti včetně technologií. V budoucnu počítáme i s nasazením nových vrtulníků do zahraničních misí," řekl Aleš Opata.

Z průzkumu trhu nejlépe vyšel systém H-1 využívaný námořní pěchotou USA. Kombinace strojů Venom a Viper nejlépe zajistí armádou požadované schopnosti na bojovou podporu pozemních sil, transport vojáků i odsun zraněných. Oba vrtulníky se navíc konstrukčně shodují v 85 %.

Cena 14,6 mld. korun (bez DPH) je shodná, za jakou by vláda USA pořídila vrtulníky pro svou armádu. Součástí zakázky jsou nejen samotné vrtulníky, ale i výzbroj a munice, náhradní díly, výcvikový simulátor a prvotní přeškolovací výcvik pilotů a technického personálu.

„I u této zakázky se podařilo vyjednat silné zapojení českého průmyslu. Požadovali jsme 30 % hodnoty zakázky a výsledný podíl je dokonce o trochu vyšší," doplnil Lubomír Metnar.

Na zakázce se budou podílet státní podniky LOM Praha a VTÚ, a dále firmy Ray Service, Aero Vodochody a VR Group. Příslušné smlouvy mezi podniky a společností Bell již byly podepsány.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Zavřít reklamu