Jak zatočit s kůrovcem? Nekrmit brouka
Projekt nazvaný Nekrm brouka radí majitelům lesů, jak postupovat při boji s kůrovcem. Loňský rok ukázal, že z jednoho kůrovcového stromu může být snadno další stovka. Právě teď je přitom klíčová chvíle, kdy vlastníci lesů mají vyhledávat napadené stromy a likvidovat je.
Hlavně malým majitelům a v místech, kde se kalamita teprve rozvíjí, s tím pomáhá projekt nazvaný Nekrm brouka. Jeho web shrnuje desatero rad, jak postupovat, stejně tak popisuje projevy škůdce. Patří mezi ně takzvané drtinky na kůře, vletové otvory a zelené jehličí opadané pod stromem.
Jak se bude kůrovci letos dál dařit, bude záležet na počasí. „Řekněme, že průměrná hodnota je zhruba šest týdnů, kdy musíme stromy najít, vytěžit a sanovat. Pokud bude počasí chladnější, může to být až osm týdnů, pokud bude teplejší, může to být i pět týdnů,“ přiblížil předseda skupiny Czech Forest Jan Příhoda.
Loni se v Česku vytěžilo bezprecedentních skoro 26 milionů kubíků dřeva, naprostá většina kvůli kalamitě. Oproti normálu se teď v lesích pracuje na 160 procent.
„Čísla ukazují, že minimálně 20 milionů bude napadeno v letošním roce, to znamená, že extrémní těžby, nahodilé těžby budou probíhat i v letošním roce,“ poznamenal náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.
Děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU Marek Turčáni tvrdí, že kůrovec úspěšně pokračuje ve svém tažení Českou republikou. „Musím říct, že v některých oblastech už vlastně živé lesy nejsou,“ upozornil.
Rozhodující boj se o ně povede letos na Vysočině, ale škody hrozí kdekoliv.